IDC: Microsoft spiller defensivt med Office 365

Microsofts nye onlineprodukt, Office 365, kan få svært ved at lette fra nettets overflade, vurderer analysehuset IDC. Microsoft har to centrale udfordringer.

Artikel top billede

Med Microsofts Office 365-produkt er selskabet godt i gang med at kannibalisere på sin egen licensbaserede Office-pakke.
 
Men selskabet har ifølge direktør for analysehuset IDC Nordic, Per Andersen, ikke andre valg med den nuværende markedssituation, hvor flere konkurrenter med Google og IBM i spidsen forsøger at fravriste Microsoft den altdominerende position på kontorpakke-området.
 
"Hvis ikke Microsoft forsøger sig med et cloud-produkt, så er der helt sikkert andre, der vil. Derfor har Microsoft reelt ikke noget valg andet end at komme ud af busken med Office 365," fortæller Per Andersen til Computerworld.
 
Offensiv strategi fyldt med risiko
Han vurderer dog samtidig, at annonceringen af Office 365 som et software-as-a-service-produkt er et defensivt modtræk mod især Google Apps-produktet, hvor der også findes dokument-, mail- og kalenderfunktioner.
 
Også selv om Microsofts Officepakke online reelt har bundlet flere løsninger som SharePoint Online, Exchange Online og Lync Online (tidligere Communications Server) med i handlen.
 
"Hvis Microsoft skulle være dristig, så ville Officepakken starte med at være gratis på nettet og indtjeningen kunne i stedet sikres ved ekstra-tjenester og sideløbende services," forklarer Per Andersen. 

"Fremgangsmåden med at gøre det gratis til at starte med ville dog være en yderst risikobetonet strategi, fordi det er virkelig svært i it-verdenen at give noget væk gratis og siden forlange penge for det," forklarer Per Andersen.

Microsoft får to udfordringer

Han nævner, at Google til dels har haft held med den manøvre på sit Google Apps-produkt, der i gratisudgaven har annoncer og i premium-versionen koster penge - hvilket i begge tilfælde giver Google en indtægt.
 
Microsoft kæmper med to barrierer
Ifølge IDC-direktøren skal Microsoft for alvor slå konkurrenterne på prisen, hvis der skal vind i Officepakken på nettet.
 
Og Per Andersen nævner, at Microsoft med Office 365 kæmper med yderligere to områder, som kan gøre det vanskeligt at forvandle Office-succesen til en online-sællert.
 
"Den ene barriere, som Microsoft vil støde ind i, er, at kunderne ofte tænker, at nye produktområder som software-as-a-service kræver nye leverandører. Der kommer Microsoft til kæmpe mod Google-effekten, hvor Google allerede har overbevist markedet om, at Google er de nye med de nye produkter," forklarer Per Andersen.
 
Den anden barriere for Office 365 er mere markedsvirkelig og går på, at det mest er større virksomheder, der er langt fremme med at bruge software-as-a-service-applikationer.
 
"Især i Danmark er de små virksomheder ret konservative, når det kommer til at leje software over nettet. De små firmaers alternativer til Office 365 er selve Officepakken, som de kan købe lige rundt om hjørnet, hvilket måske er mere betryggende," siger Per Andersen.
 
Han fortæller nemlig, at mange vil tænke sig om to gange, når de hører om "det der" cloud.
 
"Godt nok taler alle om cloud for tiden, men ikke særlig mange ved, hvad det er, når det kommer til stykket. Så mon ikke det er mere sikkert bare at gå ned om hjørnet og købe Officepakken?"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S