Din bærbare ødelægger dit helbred

Hvis du bruger din bærbare som dit primære arbejdsredskab, bør du være opmærksom på at sidde ordentligt. Gør du ikke det, kan det have smertefulde konsekvenser, lyder advarslen.

Artikel top billede

Manglende kontrol over vandladning og afføring. Lammelse af muskler og strålesmerter i arme og ben. Sovende eller prikkende gener og nedsat kraft i armene.

Ovenstående er typiske symptomer på en diskusprolaps. Sådan en kan betyde måneders sygefravær, endeløs fysioterapi og et kæmpe forbrug af smertestillende medicin.

Og det kan være den yderste konsekvens af for mange timer tilbragt foroverbøjet over en bærbar computer.

"I første omgang er det måske bare almindelige muskulære spændinger i nakken. Men hvis du sidder forkert med hovedet foroverbøjet i for lang tid, presser du nakkehvirvlerne på en måde, så du risikerer at få en diskusprolaps," siger Merete Hansen, der er formand for Rådgivende Fysioterapeuter.

Rasende populære

Selv om de bærbare computere altså ifølge Merete Hansen kan være decideret sundhedsskadelige at arbejde med, er de alligevel rasende populære både i hjemmet og hos virksomhederne. 

I mange år har danskerne købt computere til skødet frem for skrivebordet, når hjemmekontoret skal indrettes. Og i erhvervslivet blev den stationære pc overhalet af den bærbare som den mest solgte pc tilbage i 2006. Siden da er salget af bærbare computere kun gået fremad. I mange virksomheder har man endda helt fravalgt den stationære pc til fordel for den bærbare.

Og Egentlig er det slet ikke den bærbare, der er problemet. Problemet er snarere den måde, man bruger den på. En bærbar computer bør ikke benyttes mere end to timer ad gangen, med mindre man tilslutter et eksternt tastatur og en ekstern mus, så man har mulighed for at løfte skærmen op i en passende højde. 

Faktisk siger arbejdsmiljøloven, at hvis en medarbejder anvender en bærbar computer i mere end to timer dagligt, skal arbejdspladsen leve op til de samme betingelser, som hvis der var tale om en stationær pc. Det betyder blandt andet, at skærm og tastatur skal kunne skilles ad, og at der skal være tilstrækkelig plads til armene på skrivebordet. 

Kan være længe undervejs

En ting er, hvad reglerne foreskriver og eksperterne anbefaler. Noget andet er det vi rent faktisk gør. Men selvom du måske ikke umiddelbart mærker generne ved at bruge den bærbare, så bør du alligevel være opmærksom på, hvordan du sidder. En diskusprolaps kan nemlig være længe undervejs. 

Det behøver ikke nødvendigvis være en dag, du sidder ved computeren, men pludselig kommer du til at lave en lidt for hurtig bevægelse med nakken, der udløser et uheldigt tryk. 

"Og så er skaden sket," siger Merete Hansen. 

Så selv om det først sker den dag, du river blade sammen i haven, eller du løfter et af dine børn, kan det sagtens skyldes forkert brug af en bærbar computer. 

"Det kan være en dårlig arbejdsstilling, du har haft i årevis, der pludselig betyder, at skiven mellem hvirvlerne bliver rykket skæv, fordi du allerede har gjort forarbejdet til skaden," siger Merete Hansen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S