Kritisk 0-dags sårbarhed i tre Adobe-programmer

En hel stribe af Adobes populære produkter er nu ramt af en 0-dags sårbarhed.

Artikel top billede

Så er den endnu en gang gal med sikkerheden hos Adobe.

En 0-dags sårbarhed udnytter tre programmer fra grafikgiganten ved at indlejre en Flash-fil, der har endelsen .SWF, i et PDF-dokument, der eksempelvis kan sendes via e-mail.

Hvis en bruger åbner PDF-dokumentet i Adobe Reader eller Acrobat udløses sårbarheden. Koden i dokumentet afvikles automatisk på systemet uden, at brugeren skal gøre noget.

Det er også muligt at indlejre SWF-indholdet på en webside.

En 0-dags sårbarhed er et sikkerhedshul, der ikke hidtil har været kendt af software-producenten.

Sikkerhedsfirmaet CSIS fortæller, at den nye sårbarhed er blevet anvendt i mindst et phishing-angreb, og at de it-kriminelle udnytter en svaghed i komponenten "authplay.dll".

Samme komponent var for få måneder siden genstand for en tilsvarende kritisk 0-dags sårbarhed i Adobes programmer.

Adobe advarer

Adobe advarer også selv om problemerne i en officiel sikkerhedsadvarsel, der fortæller, at en kritisk sårbarhed optræder i flere af firmaets produkter.

Ifølge Adobe er følgende programmer berørt af problemet:

Adobe Flash Player 10.1.85.3 og alle tidligere versioner til Windows, Macintosh, Linux og Solaris operativsystemer.

Adobe Flash Player 10.1.95.2 og tidligere versioner til Android.

Adobe Reader 9.4 og tidligere samt 9.x versioner til Windows, Macintosh og Unix.

Adobe Acrobat 9.4 og tidligere versioner samt version 9.x til Windows og Macintosh.

Adobe skriver endvidere, at ældre versioner af Adobe Reader og Acrobat fra før 8.x ikke er sårbare. Det samme gælder Adobe Reader til Android.

CSIS fortæller, at på nuværende tidspunkt er det de færreste antivirusprogrammer, som kan opfange sårbarheden.

En midlertidig, men lidt teknisk 'workaround', består i at omdøbe den berørte komponent, authplay.dll, der installeres sammen med Reader og Acrobat i version 9x.

Tidligere i denne uge blev der rapporteret om en anden 0-dags sårbarhed i Adobes Shockwave Player version 11.5.8.612 og tidligere udgaver.

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS