Kritisk 0-dags sårbarhed i tre Adobe-programmer

En hel stribe af Adobes populære produkter er nu ramt af en 0-dags sårbarhed.

Artikel top billede

Så er den endnu en gang gal med sikkerheden hos Adobe.

En 0-dags sårbarhed udnytter tre programmer fra grafikgiganten ved at indlejre en Flash-fil, der har endelsen .SWF, i et PDF-dokument, der eksempelvis kan sendes via e-mail.

Hvis en bruger åbner PDF-dokumentet i Adobe Reader eller Acrobat udløses sårbarheden. Koden i dokumentet afvikles automatisk på systemet uden, at brugeren skal gøre noget.

Det er også muligt at indlejre SWF-indholdet på en webside.

En 0-dags sårbarhed er et sikkerhedshul, der ikke hidtil har været kendt af software-producenten.

Sikkerhedsfirmaet CSIS fortæller, at den nye sårbarhed er blevet anvendt i mindst et phishing-angreb, og at de it-kriminelle udnytter en svaghed i komponenten "authplay.dll".

Samme komponent var for få måneder siden genstand for en tilsvarende kritisk 0-dags sårbarhed i Adobes programmer.

Adobe advarer

Adobe advarer også selv om problemerne i en officiel sikkerhedsadvarsel, der fortæller, at en kritisk sårbarhed optræder i flere af firmaets produkter.

Ifølge Adobe er følgende programmer berørt af problemet:

Adobe Flash Player 10.1.85.3 og alle tidligere versioner til Windows, Macintosh, Linux og Solaris operativsystemer.

Adobe Flash Player 10.1.95.2 og tidligere versioner til Android.

Adobe Reader 9.4 og tidligere samt 9.x versioner til Windows, Macintosh og Unix.

Adobe Acrobat 9.4 og tidligere versioner samt version 9.x til Windows og Macintosh.

Adobe skriver endvidere, at ældre versioner af Adobe Reader og Acrobat fra før 8.x ikke er sårbare. Det samme gælder Adobe Reader til Android.

CSIS fortæller, at på nuværende tidspunkt er det de færreste antivirusprogrammer, som kan opfange sårbarheden.

En midlertidig, men lidt teknisk 'workaround', består i at omdøbe den berørte komponent, authplay.dll, der installeres sammen med Reader og Acrobat i version 9x.

Tidligere i denne uge blev der rapporteret om en anden 0-dags sårbarhed i Adobes Shockwave Player version 11.5.8.612 og tidligere udgaver.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)