Kritisk 0-dags sårbarhed i tre Adobe-programmer

En hel stribe af Adobes populære produkter er nu ramt af en 0-dags sårbarhed.

Artikel top billede

Så er den endnu en gang gal med sikkerheden hos Adobe.

En 0-dags sårbarhed udnytter tre programmer fra grafikgiganten ved at indlejre en Flash-fil, der har endelsen .SWF, i et PDF-dokument, der eksempelvis kan sendes via e-mail.

Hvis en bruger åbner PDF-dokumentet i Adobe Reader eller Acrobat udløses sårbarheden. Koden i dokumentet afvikles automatisk på systemet uden, at brugeren skal gøre noget.

Det er også muligt at indlejre SWF-indholdet på en webside.

En 0-dags sårbarhed er et sikkerhedshul, der ikke hidtil har været kendt af software-producenten.

Sikkerhedsfirmaet CSIS fortæller, at den nye sårbarhed er blevet anvendt i mindst et phishing-angreb, og at de it-kriminelle udnytter en svaghed i komponenten "authplay.dll".

Samme komponent var for få måneder siden genstand for en tilsvarende kritisk 0-dags sårbarhed i Adobes programmer.

Adobe advarer

Adobe advarer også selv om problemerne i en officiel sikkerhedsadvarsel, der fortæller, at en kritisk sårbarhed optræder i flere af firmaets produkter.

Ifølge Adobe er følgende programmer berørt af problemet:

Adobe Flash Player 10.1.85.3 og alle tidligere versioner til Windows, Macintosh, Linux og Solaris operativsystemer.

Adobe Flash Player 10.1.95.2 og tidligere versioner til Android.

Adobe Reader 9.4 og tidligere samt 9.x versioner til Windows, Macintosh og Unix.

Adobe Acrobat 9.4 og tidligere versioner samt version 9.x til Windows og Macintosh.

Adobe skriver endvidere, at ældre versioner af Adobe Reader og Acrobat fra før 8.x ikke er sårbare. Det samme gælder Adobe Reader til Android.

CSIS fortæller, at på nuværende tidspunkt er det de færreste antivirusprogrammer, som kan opfange sårbarheden.

En midlertidig, men lidt teknisk 'workaround', består i at omdøbe den berørte komponent, authplay.dll, der installeres sammen med Reader og Acrobat i version 9x.

Tidligere i denne uge blev der rapporteret om en anden 0-dags sårbarhed i Adobes Shockwave Player version 11.5.8.612 og tidligere udgaver.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job