Finn Helmer helt uforstående over for brutal fyring

Interview: Finn Helmer har mistet al indflydelse i ComX, selvom han ejer halvdelen af selskabet og fortsat har hundredvis af millioner kroner i klemme. Se hans forklaring her.

Artikel top billede

Læs også: 

Ny ComX-direktør vil se fremad efter sommer-uro. 

ComX-formand efter Helmer-fyring: Ny chef er bedre.

"Jeg er blevet sat fuldstændig uden for kontrol. Jeg kan kun sidde med fra sidelinjen og håbe på, den nye ledelse kan løfte opgaven." 

Sådan beskriver Finn Helmer sin fremtidige rolle i fiberselskabet ComX, efter selskabets bestyrelse tirsdag meddelte, at han er blevet sat fra bestillingen som administrerende direktør i det selskab, som han stadig ejer halvdelen af. 

Det er ComX' nuværende bestyrelse med Erik G. Hansen i spidsen, der har taget beslutningen om at udskifte Finn Helmer med Ole Madsen, som du kan læse mere om her.

Og det er en beslutning, som kommer helt bag på den tidligere direktør. 

"Alle de succeskriterier, der er blevet opstillet af Nykredit Bank for et år siden, er mere end rigeligt blevet opfyldt. Jeg har stået for en turnaround over de seneste fire år. Dengang jeg startede, havde ComX et negativt driftsresultat på otte millioner kroner om måneden. Nu tre år senere lavede ComX i september 2010 et positivt driftsresultat på knapt 2,7 millioner og et overskud på 600.000 kr.," siger Finn Helmer. 

Ejer fortsat 50 procent

Finn Helmer ejer fortsat 50 procent af virksomheden, og i den aktionæroverenskomst, der i sin tid blev lavet som baggrund for hans investering, lød en del af aftalen, at Finn Helmer skulle tiltræde som direktør. 

"Sådan var aftalen, for at jeg netop kunne være tæt på beslutningerne i den virksomhed, hvor jeg har investeret så mange penge," forklarer Finn Helmer. 

I dag er Finn Helmer fortsat ansvarlig for 200 millioner kroner i lån til ComX, dels gennem kautioner og dels igennem 135 millioner kroner, som han selv har skudt ind i firmaet.

Nykredit har overtaget stemmeretten

At det overhovedet har kunnet lade sig gøre at fyre Finn Helmer fra direktørposten skyldes, at Nykredit Bank, som overtog halvdelen af selskabet fra Jesper Henrik Jørgensen, da han gik konkurs med ejendomsselskabet ADR, har en formel ret til at overtage stemmeretten.

Det skyldes, at aktierne er lagt til sikkerhed for ComX' driftslån. 

"Når man stiller sine aktier til sikkerhed i en bank, betyder det også, at banken kan udnytte panteretten og dermed stemmeretten til at få en konkret og meget aktiv rolle i selskabet," forklarer Finn Helmer

Nykredit Bank har således taget en aktiv rolle og har sat egne folk i bestyrelsen og udskiftet direktionen.

Læs også: Finn Helmer: Jeg er dybt bekymret for ComX

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S