Microsoft: Office 365 er bedre end Google Apps

Microsoft styrker sin tilstedeværelse i cloud-markedet med introduktionen af Office 365 og en udtalelse om, at pakken har mere at tilbyde de store virksomheder end Google Apps har.

Artikel top billede

(Foto: Vuk Vukmirovic)

Computerworld News Service: I sidste måned blev sløret løftet for Office 365 med stærk integration med Exchange og samarbejde med SharePoint.

Microsofts direktør for business online services marketing, Eron Kelly, afviser, at formålet med den nye cloud-programpakke er at gå i direkte konkurrence med Googles online-applikationer, men siger i et interview, at virksomheden har oplevet erhvervsbrugere gå over til Microsoft, efter de har prøvet Google Apps.

Søgegigantens applikationer mangler afgørende funktioner såsom deling af adgang, hvilket kan gøre det muligt for en bruger at lade en anden håndtere sin kalender, siger Kelly.

"Ting som deling af adgang er bare helt afgørende for denne type organisationer," siger Kelly.

"Jeg synes, at Google repræsenterer en interessant service til forbrugere. De bruger ordet enterprise og det vækker folks interesse," siger Kelly.

Microsoft har dog ifølge Kelly oplevet brugere migrere fra Notes til Googles applikationer og derfra komme til Microsoft.

Ikke overraskende afviser en repræsentant fra Google Kellys påstande.

"Sandheden er, at vores forretning accelererer og vores fastholdelse af kunder ligger faktisk på over 90 procent," fortæller talsmand for Google Andrew Kovacs.

Han siger, at der er flere virksomheder såsom Virgin America, der skifter til Google end til Microsoft.

Til forskel fra Microsofts tidligere cloud-løsning, Business Productivity Online Suite, vil Office 365 indeholde den seneste version af Exchange, SharePoint og kommunikations-serveren Lync. Derudover vil den nye cloud-løsning også indeholde den rige Office-klient og Office Web Apps.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub