Artikel top billede

Ligger dine data øverst eller nederst i hierakiet?

Interview: Merete Søby fra Hitachi Data Systems fortæller om, hvordan software afgør, hvis data der er vigtigst.

Læs også: Dyr strøm kan kvæle danske drømme

Mens samfundsøkonomien og de fleste virksomheder i heldigste fald vokser med få procent, så vokser datamængderne med omkring 30 procent om året. Samtidig betyder krav fra myndigheder, at mange informationer skal opbevares længere.
 
Denne gordiske dataknude har storage-leverandører som Hitachi Data Systems i årevis forsøgt at hjælpe kunderne med at løse. Men indtil nu har et af de store problemer været, hvis data der er vigtigst i virksomheden.
 
Hvis data er vigtigst
Det er nemlig ikke noget problem for storageleverandørerne at levere forskellige teknologier afhængig af, hvor længe data skal gemmes, og hvor tit de skal graves frem og bruges. Men beslutningen om, hvis data, der bogstavelig talt ryger nederst i storage-hierakiet, er langt mere kompliceret.

Det fortælle Merete Søby, der er administrerende direktør for Hitachi Data Systems aktiviteter i Danmark. I dette efterår er Hitachi i gang med en stor satsning på at udbrede begrebet agil storage.
 
Software tager beslutningen
Med den seneste version af Hitachi Command Suite kan storageløsningen selv træffe den beslutning. Baseret på analyser af hvordan data reelt bruges, bliver de placeret i de storage-lag (tier), som er mest effektivt.
 
For kunderne er den analyse altafgørende. Hitachis egne beregninger viser, at forskellen i de totale omkostninger forbundet med at håndtere data i det øverste storage lag og det nederste udvikler sig fra indeks 100 til indeks 33.
 
"Vores analyser viser, at af de data der i dag ligger på tier 1 eller 0 (øverste lag) er det kun 15 procent der bør ligge der. Nu kan vi graduere disse data og gøre det automatisk," forklarer Merete Søby.

Stopper diskussionen

"Automatikken er helt afgørende, fordi det fjerner diskussionen om, hvis data der er vigtigst. It vil typisk gerne lade forretningen tage de beslutninger, men forretningen tør ikke tage risikoen og betaler hellere det dobbelte for at lade det kører på tier 1."
 
Automatiseringen af informationsstrømmen er et skridt i arbejdet med at gøre datacentrene agile. En anden satsning er at lade data blive ved med at være informationer, gennem attributter og indeksering, som bliver ved med at håndtere data som filer i stedet for blokke, når de bliver gemt et sted i storageløsningen.
 
Udstiller data
"Det gør data søgbare som informationer og hjælper dermed både offentlige og private med at udstille data, så de enten kan bruges meget mere effektivt internt eller udstilles, videreudnyttes og dermed sælges eksternt," siger Merete Søby. 
 
Hun medgiver, at det ligger snublende nært, at se Hitachi Data Systems som en fremtidig cloud leverandør. Men det kommer ikke til at ske.
 
"Vi vil ikke være cloud udbydere. Vi vil levere til cloud udbyderne," siger hun.
 
"Jeg tror, vi kommer til at se et kapløb mellem de store etablerede outsourcing huse og de nye udbydere, som enten opstår fordi  de i dag ejer applikationerne og begynder at udbyde dem som en service eller nye cloud service providers, som starter med en ny frisk agil infrastruktur," siger Merete Søby.
 
I de snart tre år hun har siddet for bordenden i Hitachi Data Systems Danmark har selskabet fået omkring 100 nye kunder. Det skyldes ikke mindst, at behovet for enterprise storage løsninger i dag melder sig, når man har mere end 20 terabyte data. Allerede da begynder den agile storage at blive interessant efter hendes mening.

Læs også: Dyr strøm kan kvæle danske drømme




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere