Miracle satser på andels-hosting

Første december ser Miracle Hosting dagens lys. To tunge drenge skal styre projektet, der i høj grad udnytter eksisterende ressourcer.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Endnu et Miracle-projekt søsættes.

1. december præsenteres det nye hosting-firma, som vil blive ledet af to tunge drenge inden for branchen.

De får mulighed for at trække på alle 125 Miracle-medarbejderes ekspertise, fortæller den ene af Miracles to administrerende direktører, Mogens Nørgaard.

"Den eneste risiko, vi løber, er at hyre to dyre personer. Alt andet har vi, så det er egentlig en meget oplagt tanke," siger han.

Andels-it

Et af de mere iøjnefaldende træk ved den nye virksomhed er, at den vil blive drevet som et A.m.b.A. (andelsselskab med begrænset ansvar).

"Så kan man køre med åbne bøger, og det kan alle forstå. Det har vi ikke noget problem med," siger Mogens Nørgaard om den mejeri-kendte selskabsform, som Miracles salgsdirektør, Steen Knudsen, foreslog.

Det bliver dog kun hosting-delen af Miracle, der kommer til at fungere efter den formel.

"Det er godt for kunderne med netop sådan noget her, hvor man lægger sit liv i vores hænder," forklarer Mogens Nørgaard.

Den gyldne mellemvej

"Businesscasen for eget serverrum er stendød - i hvert fald for de flestes vedkommende," siger Mogens Nørgaard om baggrunden for hosting-projektet.

Ifølge direktøren kan Miracle udfylde et tomrum på hosting-markedet mellem dem, som kan hoste ufattelig effektivt og prisbilligt til mindre sager som eksempelvis hjemmesider og de helt store spillere som IBM.

"I alt det mener vi, at der måske er et marked for en mellemting, hvor vi både kan gøre det til en okay pris, men ikke lige så billigt som de supereffektive webhosting-firmaer, og samtidig har ekspertisen til at tage os af det, hvis der sker noget," forklarer Mogens Nørgaard.

I forvejen hoster Miracle for et par enkelte kunder, som selv har bedt om det.

Foreløbig er der ingen grund til bekymring for Miracle, når det kommer til plads-spørgsmålet.

For to-tre år siden overtog Miracle BluePhoenix' lokaler i Ballerup.

Med i købet var en kæmpe kælder og et stort, underjordisk serverrum, som på grund af BluePhoenix udvikling af systemer til finanssektoren er godt og grundigt sikret, beretter Mogens Nørgaard.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos