PDA'er og smartphones hjælper autister

Det er ikke kun forretningsfolk, der får hverdagen til at hænge sammen med digital planlægning.

Artikel top billede

Måske kan PDA'er og smartphones være med til at skabe en bedre hverdag for mennesker med autisme og børn med ADHD.

Det skal et nyt forskningsprojekt, som involverer eleverne på to skoler i Ballerup og Solrød, kaste lys over, fortæller DR.

Forsøget skal vise, om de små computere kan få hverdagen til at hænge bedre sammen for mennesker med autisme, der har brug for en hverdag, hvor alt er planlagt og skrevet ned.

I stedet for at bruge tavler med velcrobånd og billeder, der viser, hvornår den næste aktivitet skal foregå, som det mange steder sker i dag, kan den planlægning muligvis med større held foretages på en håndholdt enhed.

Planen er, at de autisme- og ADHD-diagnosticerede selv kan holde øje med dagens aktiviteter og få informationerne læst op lige så mange gange, de har behov for det.

"Det skulle gerne give dem mere frihed," siger vicekontorchef i Københavns Socialforvaltning, Jan Christensen, til P4 København.

"Der bliver lidt mere tid til at gøre ting, de selv gerne vil. Frem for at bruge en stor del af deres dag på aktiviteter sammen med personalet, så vil de få mulighed for selv at gøre dagligdags ting som at stå op og tage tøj på og spise morgenmad. Det handler simpelthen om livskvalitet," siger han.

Hjælp til social afkodning

Med en smartphone ved sin side kan et barn med autisme dels få påmindelser om det, der skal huskes, dels få forklaret sociale forhold, som er svære at forstå for en med autisme.

"Telefonen kan for eksempel indstilles til at vise et billede af en pille og afspille en lyd, når det er tid til at tage medicinen. Men den kan også bruges til ved hjælp af en PowerPoint-præsentation at forklare mere komplekse sociale relationer som for eksempel, hvordan man skal forholde sig, når man møder nye mennesker," forklarer psykolog og leder af projektet, Mikala Liemann til P4.

Projektet er støttet af Socialministeriet.

"Vi skal have endnu mere af den slags velfærdsteknologi til at virke på det sociale område," siger socialminister Benedikte Kiær (K).

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job