Sådan undgår vi flere offentlige it-brølere

En stribe offentlige it-projekter vil blive forsinket, vurderer konsulenthuset Capgemini. Men løsningerne findes.

Artikel top billede

Læs også: Nye offentlige it-skandaler truer i horisonten 
 
It-projekterledere kan faktisk tage ved lære af entreprenør-projektledere.

Ifølge konsulenthuset Capgemini bliver de projekter nemlig nu oftere færdige til tiden.

"Det kan forklares med, at man er bedre til at inddrage erfaringerne fra tidligere sammenlignelige projekter i planlægningen hos såvel leverandøren som hos opdragsgiveren i forbindelse med tilbudsevalueringen," lyder det fra Jan Højlund, der er direktør hos Capgemini.

"Sat på spidsen kan man undre sig over, at der til offentlige it-projekter gang på gang vælges leverandører, der lover tidlig levering, når man alene på det danske marked kan finde et utal af projekter med samme størrelse og kompleksitetsgrad, hvor leveringstiden reelt har været det tredobbelte," fortsætter han.

I samme boldgade burde it-projektlederne se mod it -løsninger fra udlandet. Måske er det ikke nødvendigt at opfinde den dybe tallerken hver gang.

Capgemini sætter også stor lid til Statens IT og Kombit, der er henholdsvis statens og kommunernes muskler, når det gælder indkøb og stordriftsfordele.

"En af fordelene ved Statens IT og Kombit er, at de har langt større mulighed for at gå ind og gennemskue realismen i tidsplanerne frem for bare at se på leveringsdatoen. Disse organisationer kan basere sig på et større erfaringsgrundlag, og vil også bedre kunne stå imod politiske krav om for hastig udvikling af offentlige it-systemer," siger Jan Højlund.

Og endelig skal rådgiverne på it-projekterne i det offentlige behandles anderledes, lyder opfordringen.

De eksterne rådgivere

Jan Højlund undrer sig over, at "ansvaret for forsinkelserne sjældent lander hos de eksterne rådgivere".

Han forstår godt, at det offentlige bruger rådgivere, fordi det er komplekse ting og man måske ikke selv har kompetencerne.

"Alligevel virker det nogle gange som om, at kvaliteten af den rådgivning, man modtager vedrørende tidsplaner, er meget varierende. Måske burde man overveje nogle aflønningsmodeller, som kan give rådgiveren et mere hensigtsmæssigt incitament i forhold den rådgivning, han yder i forhold til tidsplanen," siger Jan Højlund.

Læs også: Nye offentlige it-skandaler truer i horisonten

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job