Bagger sendte it til den schweiziske nationalbank

Stein Bagger formåede at få software ind i den schweiziske bank-verden.

Artikel top billede

Foto: Mads Elkær. (Foto: Mads Elkær)

Under en procent.

Så meget udgjorde IT Factorys salg af rigtig software til rigtige kunder.

Det fremgår i hvert fald af en oversigt udarbejdet af IT Factorys tidligere finansdirektør Jeanette Lorenzen, som er blevet sendt til kurator Boris Frederiksen, og som Computerworld er i besiddelse af.
 
Oversigten viser omsætningen hos IT Factory på Business Suite og Tool Suite produkter i årene 2006, 2007 og 2008.
 
Ifølge listen købte Schweizerische Nationalbank it-produkter i 2006 for i alt 62.865,23 kroner og i 2007 for i alt 48.906,71 kroner af IT Factory.

Tavshed i Alperne

Forelagt IT Factorys senere historik, og dommen til Stein Bagger, er der ikke den store talelyst hos banken.

"Vi kommenterer ikke på den slags af princip," skriver Werner Abegg fra Head of Communication hos banken i en mail til Computerworld.

Oversigten er lavet efter IT Factorys kollaps for to år siden og bærer navnet "Opstilling vedrørende omfanget af omsætningen med business Suite og Tool Suite udarbejdet af selskabets tidligere regnskabsansvarlige, CFO, Jeanette Lorenzen." 

Listen udgør en del af det omfattende materiale i erstatningssagen mod KPMG og den tidligere bestyrelsen, der afkræves henholdsvis en milliard kroner og 30 millioner kroner. 
Sagen kan du læse mere om her.

Konen var kunde

Andre kunder på listen tæller Home Østerbro A/S, der købte for 8.970 kroner i 2006.

Home Østerbro A/S var ejet af Stein Baggers hustru Anette Uttenthal.
 
Aller Press A/S købte ifølge oversigten for 16.110 kroner i 2006, mens EDB Gruppen købte for 1,1 million kroner fra 2006 til 2008. 
 
0,8 procent af omsætningen 
Det fremgår, at omsætningen af de omtalte produkter fra 2006-2008, der i alt udgjorde 8,3 millioner kroner - eller svarende til 0,8 procent af IT Factorys samlede omsætning.
 
Af listerne for de andre år fremgår det, at omsætningen af Business Suite og Tool Suite produkter udgjorde 3,1 procent (svarende til 4,3 millioner kroner) af IT Factorys samlede omsætning i 2006.
 
0,8 procent i 2007 (svarende til 2,7 millioner kroner) og endelig 0,2 procent af den samlede IT Factory-omsætning i 2008 (svarende til 1,3 millioner kroner).
 
Langt størstedelen af IT Factorys omsætning viste sig at stamme fra leasing-aftaler på fiktive varer.
Læs mere om det her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job