Amazon bryder med Wikileaks

Amazon Web Services vil ikke længere hoste den kontroversielle hjemmeside, fortæller den amerikanske senator Joe Lieberman.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ifølge en amerikansk senator fra staten Connecticut, Joe Lieberman, har Amazon nu afbrudt samarbejdet med Wikileaks og er holdt op med at hoste siden.
 
Tidligere på ugen kom det frem, at Wikileaks kører sin hjemmeside, som blandt andet indeholder følsomme oplysninger om medlemmer af den amerikanske regering, på Amazons Web Services.
 
Da den amerikanske myndighed The U.S. Homeland Security and Governmental Affairs Committee tirsdag blev opmærksom på, at Amazon hoster siden, kontaktede den Amazon og "bad om en forklaring".
 
"Her til morgen fortalte Amazon til mine medarbejdere, at man ikke længere vil hoste Wikileaks-hjemmesiden. Jeg ville ønske, at Amazon havde taget den beslutning tidligere, baseret på Wikileaks læk af fortrolige materialer," skrev Joe Lieberman i en udtalelse onsdag.
 
"Wikileaks' ulovlige, skandaløse og uforsvarlige handlinger har kompromitteret vores nationale sikkerhed og sat liv på spil over hele verden," forsætter han.
 
Han sagde, at intet "ansvarligt firna" burde hoste det materiale. Han sagde desuden, at han regner med at spørge ind til omfanget af Amazons forhold til Wikileaks, og til hvad virksomheden i fremtiden vil gøre for at sikre, at dets tjenester ikke bliver udnyttet til at distribuere stjålne eller fortrolige informationer.
 
Eftersom Amazon sætter en stor ære i at gøre sin cloud-service lettilgængelig, så kan det godt blive et problem. Alle med et kreditkort og en internetforbindelse har mulighed for at anvende Amazon Web Services.
 
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

NOVAX A/S

Developer

Midtjylland

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS