Her er Årets It-fuser 2010

Cirka 3.000 af Computerworlds læsere har kåret den største it-fuser i det forløbne år. Valget endte med en 'jordskredssejr'.

Artikel top billede

Der var ikke megen tvivl.

Der var ikke megen nåde.

Og der var langt fra fuld tilfredshed med projektet bag årets it-fuser.

Årets suveræne it-fuser er: NemID.

Ud af cirka 3.000 unike stemmer landede NemID på en ensom førsteplads med 48 procent af stemmerne.

Læs: Kandidat til Årets it-fuser: NemID

Da Computerworld tidligere i december inviterede læserne til at indstille kandidater til Året It-fuser, skilte NemID sig også meget hurtigt ud.

Ud af 19 debattråde handlede 15 om NemID. Eller GlemID og NemIDioti, som kreative læsere navngav login-løsningen, der blandt andet blev nomineret for at være ustabil, utidssvarende, upraktisk og usikker. 

Opløb om andenpladsen

Ind på andenpladsen tikkede den digitale tinglysning, der har kostet tusindvis af danskere mange tusinde kroner. Tinglysningen løb med 28 procent af stemmerne.

Læs: Kandidat til Årets It-fuser: Den digitale tinglysning

Tredjepladsen indtages af det infamøse Rejsekort, der trods massive forsinkelser netop har fået lov at køre videre. Det projekt fik 24 procent af af læsernes stemmerne.

Læs: Kandidat til Årets It-fuser: Rejsekortet.

Computerworld stiller folkene bag NemID fem skarpe spørgsmål om den tvivlsomme ære at være kåret til Årets It-fuser. Læs mere på Computerworld.dk senere.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect