Piratparti under WikiLeaks-angreb efter spejling

Det svenske Piratpartis hjemmeside er under hårdt angreb, efter partiet har spejlet WikiLeaks. Se Piratpartiets reaktion her.

Artikel top billede

Læs også:

Wikileaks-støttesider vælter frem.

Derfor spejler Prosa Wikileaks' hjemmeside.

Det svenske Piratparti satte søndag en spejlside op på partiets servere.

Herefter begyndte et DDOS-angreb så kraftigt, at partiets egne it-systemer er mere eller mindre nede.

Demokratiet under angreb?

"Vi har et demokratisk problem hvis man angriber et politisk parti på denne måde."

Det siger vice-partileder hos Piratpartiet, Anna Troberg, der kalder angrebet en trussel mod demokratiet.

Hun fortæller, at partiet ikke tidligere har været udsat for et sådant angreb, og derfor ser hun en sammenhæng mellem angrebet og spejlsiden. Partiet ved endnu ikke, hvem der står bag angrebet.

"Vi kan ikke tro andet end at det er nogen som ikke synes om, at vi har sat spejlsiden op," siger Anna Troberg.

Er det ikke hvad man må forvente, når man laver en happening med at spejle verdens mest omdiskuterede internet-site på sin egen server?

"Jo, på sæt og vis kan man forvente det, men det er frygteligt at man skal forvente det, for Wikileaks udfører et meget vigtigt arbejde for demokratiet."

Imidlertid er det ikke alle politikere, myndigheder firmaer som deler opfattelsen af, at Wikileaks er vigtig for demokratiet.

En politisk vogn

Alligevel mener Anna Troberg ikke at Piratpartiet spænder det erklærede upolitiske Wikileaks for en politisk vogn ved at sætte en spejlside op.

"Wikileaks og Piratpartiet har gået hånd i hånd vældigt længe. Ikke at vi har samarbejdet, men vi har beskæftiget os med omtrent de samme emner: Demokratiarbejde, åbenhed og den slags. Derfor er det naturligt for os at hjælpe," siger hun.

Hvor længe kan Piratpartiet undvære sine it-services for at støtte Wikileaks? Kan der gå uger ?

"Ja, det får vi jo se. Som det ser ud nu, kan vi håndtere angrebene. I går havde vi store problemer og i dag er det bedre, fordi vi kan kontrollere det en smule," siger hun.

Læs også:

Wikileaks-støttesider vælter frem.

Derfor spejler Prosa Wikileaks' hjemmeside.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil