Google og Microsoft bag inficerede banner-annoncer

Banner-annoncer på annonce-netværk fra Microsoft og Google indeholder farlig kode.

Artikel top billede

To af verdens største annonce-netværk, ejet af henholdvis Google og Microsoft, har leveret banner-annoncer med dårlig kode.

Koden inficerer bruger-computere med malware, uden brugeren behøver at klikke på noget som helst.

Det skriver Theregister.com.

Ifølge sikkerhedsfirmaet Armorize har annoncerne på Googles DoubleClick og Microsofts rad.msn.com indeholdt manipuleret javascript, der dækker over angrebsforsøg med malware.

Brugere, der har surfet på Scout.com, MSNBC.com og flere andre sites, blev efterfølgende angrebet af ond kode, som i flere tilfælde uden varsel har lagt malware på deres pc'er.

Et angreb kan være, at malware'n for eksempel informerer brugeren om, at der er en alvorlig systemfejl på computeren - og at problemet kun kan fikses, hvis man køber et bestemt program.

De inficerede bannere anvender kode fra de klik-aktiverede malware-værktøjssæt Eleonore og Neosploit og udnytter mindst syv tidligere patchede sårbarheder i Adobe Reader, Oracles Java og Microsofts Internet Explorer.

De nye angreb er blot de seneste i rækken af ubehageligheder, der er smuttet forbi sikkerhedsforanstaltningerne hos DoubleClick og andre store annonce-netværk, som især mindre hjemmesideejere bruger til at levere banner-annoncer.

Stribe af angreb

I løbet af de seneste få år har der været mindst en god håndfuld af disse angreb, oplyser Armorize.

En annonce-platform er særlig velegnet til angreb fra malware-angribere, fordi de kan nå ud med deres ulovligheder til mange millioner mennesker, der ikke har nogen grund til at tro, at de er under angreb. 

Google bekræfter overfor Theregister.com, at deres DoubleClick Ad Exchange-tjenestes malware-filtre selv opdagede flere annoncer med malware, som blev blokeret inden for få sekunder.

"Vores sikkerhedsteam samarbejder med Armorize om at undersøge sagen og fjerne inficerede annoncer fra platformen," hedder det i en e-mail fra en Google-talsperson.

Det fremgår ikke af e-mailen, hvordan de inficerede annoncer endte på DoubleClick, eller hvordan lignende angreb kan undgås.

Fra Microsoft lyder meldingen, at man er i gang med at se på rapporten fra Armorize.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S