Google og Microsoft bag inficerede banner-annoncer

Banner-annoncer på annonce-netværk fra Microsoft og Google indeholder farlig kode.

Artikel top billede

To af verdens største annonce-netværk, ejet af henholdvis Google og Microsoft, har leveret banner-annoncer med dårlig kode.

Koden inficerer bruger-computere med malware, uden brugeren behøver at klikke på noget som helst.

Det skriver Theregister.com.

Ifølge sikkerhedsfirmaet Armorize har annoncerne på Googles DoubleClick og Microsofts rad.msn.com indeholdt manipuleret javascript, der dækker over angrebsforsøg med malware.

Brugere, der har surfet på Scout.com, MSNBC.com og flere andre sites, blev efterfølgende angrebet af ond kode, som i flere tilfælde uden varsel har lagt malware på deres pc'er.

Et angreb kan være, at malware'n for eksempel informerer brugeren om, at der er en alvorlig systemfejl på computeren - og at problemet kun kan fikses, hvis man køber et bestemt program.

De inficerede bannere anvender kode fra de klik-aktiverede malware-værktøjssæt Eleonore og Neosploit og udnytter mindst syv tidligere patchede sårbarheder i Adobe Reader, Oracles Java og Microsofts Internet Explorer.

De nye angreb er blot de seneste i rækken af ubehageligheder, der er smuttet forbi sikkerhedsforanstaltningerne hos DoubleClick og andre store annonce-netværk, som især mindre hjemmesideejere bruger til at levere banner-annoncer.

Stribe af angreb

I løbet af de seneste få år har der været mindst en god håndfuld af disse angreb, oplyser Armorize.

En annonce-platform er særlig velegnet til angreb fra malware-angribere, fordi de kan nå ud med deres ulovligheder til mange millioner mennesker, der ikke har nogen grund til at tro, at de er under angreb. 

Google bekræfter overfor Theregister.com, at deres DoubleClick Ad Exchange-tjenestes malware-filtre selv opdagede flere annoncer med malware, som blev blokeret inden for få sekunder.

"Vores sikkerhedsteam samarbejder med Armorize om at undersøge sagen og fjerne inficerede annoncer fra platformen," hedder det i en e-mail fra en Google-talsperson.

Det fremgår ikke af e-mailen, hvordan de inficerede annoncer endte på DoubleClick, eller hvordan lignende angreb kan undgås.

Fra Microsoft lyder meldingen, at man er i gang med at se på rapporten fra Armorize.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS