Firefox overhaler Internet Explorer i Europa

Browser-krigen spidser til, og nu har Firefox sat sig på førstepladsen i Europa. I Danmark beholder Microsoft førertrøjen.

Artikel top billede

Browser-krigen mellem Microsoft, der producerer Internet Explorer (IE), og Mozilla, der står bag Firefox, har taget en ny drejning.

Microsoft har næsten haft monopol på at indtage førstepladsen som den mest foretrukne browser, men det ser nu ud til at have ændret sig - i hvert fald i Europa.

Microsoft er nemlig blevet forvist fra førstepladsen af Firefox, hvis man ser på statcounter.coms statistik.

StatCounter har indsamlet browser-data fra mere end tre millioner websider med over 15 milliarder sidevisninger.

Det er Googles skyld

I december 2010 står Firefox til en markedsandel på 38,1 procent, mens Microsoft anvendes af 37,5 procent af europæerne.

Paradoksalt nok skyldes Firefox nyvundne position et helt andet firma. Det er nemlig Googles browser, Chrome, der har tiltrukket Internet Explorer-brugerne.

Firefox markedsandel har været nogenlunde stabil gennem hele 2010, men Google har bevæget sig fra fem til 15 procent, og den fremgang skyldes primært, at IE-brugerne er skiftet til Chrome.

På verdensplan er tendensen den samme. Chrome er på vej frem mens IE er på vej tilbage.

Microsoft har dog stadig langt den største andel globalt på næsten 47 procent. Firefox har 30 procent, mens Chrome har tilkæmpet sig gunsten fra 15 procent af brugerne.

Danmark er anderledes

Inden for grænserne af vores lille snedækkede land er situationen en helt anden.

Internet Explorer er, ifølge statcounter.com, danskernes foretrukne browser med en markedsandel på næsten 55 procent.

Firefox sidder på godt 20 procent og Google Chrome på 15 procent af det danske marked.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S