It-kontrakter for milliarder risikerer tvangsopsigelse

Et hav af it-kontrakter indgået under SKI's nu opsagte rammeaftaler risikerer en krank skæbne. Juridisk efterspil venter.

Artikel top billede

En lang række it-kontrakter indgået under SKI's rammeaftaler risikerer at skulle tvangsopsiges, vurderer eksperter.

Professor i udbudsret Michael Steinicke fra Aarhus Universitet siger:

"Der er indgået konkrete kontrakter for milliarder af kroner på de 16 rammeaftaler hos SKI, der er blevet opsagt. Mange af dem risikerer i sidste ende at skulle opsiges," siger han.

Professoren påpeger, at det er juridisk ubestridt, at indgåede udbud er myndighedens ansvar, der ikke kan gemme sig bag SKI's brølere.

Men fordi sagen simpelthen er så stor, så vil man måske se, at Klagenævn for Udbud ser en anelse mildere på nogle af de ulovlige kontrakter, vurderer professoren.

"Det vil jo skabe stor uro, hvis så mange kontrakter skulle opsiges. Så der kan man forestille sig, at et overordnet, alment hensyn vil spille ind," siger han.

Erstatningssager på vej

Professoren er omvendt ikke i tvivl om, at vi vil se flere erstatningssager mod myndigheder, som har indgået kontrakter under SKI.

"Konkurrenter til ordremodtageren kan jo se, at SKI-aftalerne er lovstridige, hvorfor flere helt sikkert vil afprøve gyldigheden af de konkrete kontrakter og måske afkræve erstatning," siger professoren.

I den forstand er SKI blevet en stor hovedpine for de myndigheder, der tænkte på SKI som en let vej til indkøb.

"I forvejen har mange myndigheder sikkert haft bøvl med SKI, men nu er det blevet lidt af en hovedpine," siger Michael Steinicke.

Muligt krav mod SKI

Advokat og ekspert i udbudsret Peter Lund Meyer fra advokatfirmaet Publicure er enig med Michael Steinicke.

"Da SKI's rammeaftaler ikke er lovlige, så har man et problem med de kontrakter, der er indgået under rammeaftalerne. Og jeg er helt enig i, at det er myndighedens objektive ansvar, at deres udbudsforpligtelsers overholdes," siger han.

Han  forventer i øvrigt, at kommuner og andre myndigheder i sidste ende vil kunne rette krav mod SKI, såfremt de løber ind i store problemer med ulovlige kontrakter.

På sammen måde kan der blive travlt på en anden front i det juridiske arbejdsværelse i sagen.

Firmaer, der måtte have tabt penge på at have lavet materiale til SKI-udbud, vil også kunne kræve erstatning (ved Klagenævnet for Udbud inden for klagefristerne eller ved domstolene, red.), vurderer advokaten.

Læs også: Disse 200 it-virksomheder rammes af SKI-kaos

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S