Artikel top billede

Så stort bliver IBM's nye cloud-datacenter

IBM bygger sammen med Range Technology Asiens største cloud-center i en by nær hovedstaden Beijing.

Computerworld News Service: Sammen med den kinesiske virksomhed Range Technology vil IBM bygge et cloud computing-center i nærheden af Beijing, som ifølge virksomhederne selv vil blive Asiens største - målt på gulvplads.
 
Den 620.000 kvadratmeter store facilitet, som vil blive ejet af Range Technology, forventes færdigbygget i 2016, fortæller virksomhederne.
 
Datacentret vil først og fremmest henvende sig til myndigheder fra Kinas hovedstad og andre steder i landet, men det vil også være åbent for banker og private virksomheder.
 
Cloud computing-centret skal ligge i byen Langfang, der ligger mellem Beijing og Tianjin i det nordlige Kina.
 
Det er planen, at datacentret skal understøtte udviklingen af et nyt informationsteknologi-centrum, som er ved at blive bygget i området, fortæller talskvinde for IBM Harriet Ip.
 
IBM, som er leverandør til projektet, har ikke afsløret prisen for datacentret. Men virksomheden fortæller dog, at Range Technology bruger omkring 8,4 milliarder kroner på at bygge Langfang Range International Information Hub, som centret skal være en del af.
 
IBM fortæller, at der er vækst i efterspørgslen på datacentre og cloud computing i Kina. Virksomhedens datacenter-forretning i Kina er tredoblet i løbet af de sidste fire år.

I 2010 overtog Kina pladsen fra Japan som IBM's næststørste marked for datacentre, mens USA er virksomhedens største marked.
 
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere