Google bombarderes af jobansøgninger

Googles meddelelse om at ville ansætte 6.000 nye medarbejdere i 2011 har udløst et sandt bombardement af ansøgninger. Se hvor mange, der søger job i virksomheden.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google modtog i sidste uge et rekordhøjt antal jobansøgninger.

Over 75.000 blev det til, efter internetgiganten offentliggjorde sine planer om at ansætte flere end 6.000 nye medarbejdere i år.

Antallet af ansøgninger denne gang overstiger med 15 procent virksomhedens tidligere rekord, som blev sat i maj 2007.

Google offentliggjorde i sidste måned at ville gå på ansættelsesjagt i 2011 og overstige sine tidligere rekrutteringsmål. Sidste år ansatte virksomheden over 4.500 nye medarbejdere, og i 2007 satte Google sin hidtidige rekord med ansættelsen af 6.300 nye medarbejdere.

Virksomheden er ifølge Alan Eustace, der er senior vice president of engineering and research hos Google, ude på at udvide efter de store satsninger på mobilområdet, display-annoncer og cloud for alvor er begyndt at bære frugt.

Toptalenter fra hele kloden

I et blogindlæg skriver Eustace, at: "2011 bliver det år i hele virksomhedens historie, vi ansætter flest. Vi er ude efter toptalenter - over hele linjen og fra hele kloden - vi vil hyre så mange intelligente, kreative folk, vi overhovedet kan, til at takle nogle af de sværeste udfordringer inden for datalogien."

"Der er noget for alle at komme efter hos Google - fra geo til store virksomheder og video - og det meste af arbejdet gøres i små teams, der i praksis arbejder som små nystartede virksomheder."

Han tilføjer, at et Google-projekt gennemsnitligt har 3,5 softwareingeniører.

Google er dog ifølge Financial Times ved at ændre sin rekrutteringstaktik. Virksomheden er angiveligt ude efter medarbejdere med iværksætter-evner og ikke kun intelligens.

Afhængig af jobbet kommer ansøgerne ofte til at gennemgå mindst et par håndfulde jobinterview, hvor deres intellektuelle evner bliver testet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job