Danske it-firmaer klager oftere over udbud

Flere og flere danske it-virksomheder klager over udbud. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:

It-direktør: Fælles udbud kvæler de små it-firmaer

IT-Branchen efter udbuds-bommert: Vi har fået nok

Flere og flere danske virksomheder klager over it-udbud.

"Der er sket en stor stigning i antallet af klager," siger direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri.

Det viser også en gennemgang af de klagesager, som Klagenævn for Udbud har modtaget gennem de senere år.

I 2005 og 2006 havde Klagenævn for Udbud i alt to kendelser i sager med en it-virksomhed som part.

I 2009 og 2010 var det tilsvarende tal steget til 16 it-firmaer.

Klagenævnet behandler klager over offentlige udbydere, som eksempelvis myndigheder og institutioner under regioner, kommuner og ministerier.

Vil fortsætte

Jørgen Kristensen, der er formand for de kommunale it-chefers forening, Kita, samt it-chef i Egedal Kommune, kan nikke genkendende til udviklingen.

Han forventer, at stigningen vil fortsætte i den kommende tid.

Det begrunder han med, at EU i sommeren 2010 strammede en række udbuds-direktiver, der øger muligheden for at få erstatning i tabte udbudssager.

"Det giver jo øget lyst til at granske en udbudsproces for fodfejl, hvis man kan opnå økonomisk kompensation," siger Jørgen Kristensen.

Noget tyder på, at tendensen med flere og flere klager over udbud ikke er isoleret til it-branchen.

Således var der 34 kendelser i 2005 hos Klagenævn for Udbud, mens tallet i 2010 var 81 kendelser. 

Læs også:

It-direktør: Fælles udbud kvæler de små it-firmaer

IT-Branchen efter udbuds-bommert: Vi har fået nok

Se it-kendelserne fra Klagenævnet for Udbud her

Herunder er en detaljeret opgørelse over kendelser i Klagenævn for Udbud, der omhandler it-virksomheder.

I parentes er antal kendelser i alt i Klagenævnet for Udbud det pågældende år.

2010 (81) 
- Software Innovation mod Transportministeriet 

- Visma Services Odense A/S mod Vesthimmerlands Kommune

- KMD mod Middelfart Kommune

- PlayTech Limited mod Danske Spil A/S

- Damm Cellular Systems A/S mod Økonomistyrelsen

- KMD mod Frederiksberg Kommune

- KMD mod Odense Kommune

- Visma Services Odense A/S mod Hillerød Kommune

- Atea A/S mod Økonomistyrelsen

2009 (75) 

- MFI Office Solutions Ltd. mod Udenrigsministeriet

- Neupart A/S mod Økonomistyrelsen

- Master Data I/S mod Københavns Kommune

- Updata Danmark A/S mod Lyngby-Taarbæk Kommune

- Ricoh Danmark A/S mod Statens og Kommunernes Indkøbs Service A/S

- Tabulex ApS mod Tønder Kommune

- Saab Danmark A/S mod Forsvarets Materieltjeneste

2008 (48) 
- COWI A/S mod Kort og Matrikelstyrelsen

- Damm Cellular Systems A/S mod Økonomistyrelsen

- Informi GIS A/S mod Kulturarvsstyrelsen

- Master Data I/S mod Københavns Kommune

2007 (44) 
- Fujitsu Siemens Computers A/S mod Finansministeriet og Statens og Kommunernes Indkøbsservice A/S

- Magnus Informatik A/S mod Skat

- HIQ Wise mod Danske Spil

- Damm Cellular Systems A/S mod Økonomistyrelsen

2006 (33) 
- Unicomputer A/S mod Statens og Kommunernes Indkøbsservice A/S

- S-Card A/S mod Rigspolitiet

2005 (34) 

Ingen

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Everllence

Senior software developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest