CSC-folk i sit-down-aktion efter hemmelige jobopslag

Jobopslag fra anonymt it-firma i København fik tirsdag CSC-ansatte til at afkræve ledelsen en forklaring med sit-down-aktion.

Artikel top billede

Læs mere:
Prosa efter trusselsbrev: Vi mener det alvorligt

Miracle vil udføre strejkeramt arbejde for CSC

En række medarbejdere hos CSC indledte tirsdag ved frokosttid en såkaldt sit-down-aktion i et caféområde i CSC's bygning på Retortvej i Valby.
 
Det skete, fordi de i samlet trop ville afkræve CSC's ledelse en forklaring på en række jobannoncer hos rekrutteringsfirmaerne Stepstone og Interim Competence, som på vegne af et anonymt firma i København søger systemoperatører til treholdsskift på IBM-platforme.
 
Freelancestillingerne har tiltrædelse 1. april 2011 og er tidsbegrænsede til en periode på tre måneder. 

Krævede forklaring fra ledelse

Ifølge Computerworlds oplysninger deltog mellem 70 og 80 medarbejdere med blandede faglige tilhørsforhold, heriblandt Prosa-organiserede, i den såkaldte sit-down-aktion.
 
Medarbejderne var samlet omkring nogle tillidsrepræsentanter, som opfordrede dem til at gå tilbage til arbejdet.
 
Medarbejderne krævede med aktionen en forklaring fra CSC's ledelse på jobannoncerne fra det anonyme firma i København, som CSC-medarbejderne mistænker for at dække over konfliktramt arbejde hos CSC.  

Prosa har tidligere i et brev advaret aktører i it-branchen om at tage konfliktramt arbejde. En besked som flere it-direktører har taget ilde op, men som fagforbundet har understreget, at de mener alvorligt.
 
Computerworld har spurgt rekrutteringsbureauet Interim Competence, hvorvidt der er tale om stillinger hos CSC.
 
Men det ønsker firmaet hverken at be- eller afkræfte, fortæller administrerende direktør Stig Weilborg, der samtidig slår fast, at det er helt fast procedure ikke at oplyse om kundeforhold.
 
Anden opfattelse hos Prosa
Hos Prosa fortæller næstformand Hanne Lykke Jespersen, at medarbejderne efter nogen tid blev mødt af CSC's personaledirektør. Lidt efter kom endnu en person til, som kunne forklare de forsamlede medarbejdere, at det ikke var CSC, men andre firmaer, som søgte folk gennem stillingsopslagene.
 
"Den forklaring svarer så ikke helt til vores indtryk," siger Hanne Lykke Jespersen, til Computerworld. 
  
Hun afviser, at der var tale om en arbejdsnedlæggelse, men at medarbejderne blot bad om en forklaring fra ledelsen hos CSC. Efter at have fået denne gik medarbejderne tilbage til arbejdet. 
 
CSC er endnu ikke vendt tilbage til Computerworld med en kommentar til sagen om stillingsopslagene, som du selv kan se her og her.

Læs mere:
Prosa efter trusselsbrev: Vi mener det alvorligt

Miracle vil udføre strejkeramt arbejde for CSC

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Region Midtjylland

    Procesmanager til Digitalisering og It

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS