Tillidsfolk forpurrer CSC's strejke-forberedelse

Prosa trækker CSC i Arbejdsretten, efter et møde mellem ansatte og ledelse blev aflyst, fordi tillidsfolk insisterede på at deltage. Se her, hvad ledelsen ikke ville drøfte, mens der var tilhørere.

Artikel top billede

It-fagforbundet Prosa indkalder nu it-giganten CSC til et mæglingsmøde i Arbejdsretten i forbindelse med konflikten med CSC.   
 
Det sker, fordi omkring 16 CSC-medarbejdere på IBM mainframe-platformen på et møde fredag blev bedt om at overdrage viden om deres jobfunktioner på systemet.

De berørte CSC-medarbejderne er en del af et team på i alt omkring 50 medarbejdere.

Imidlertid blev mødet ifølge Prosa aflyst af ledelsen, fordi tillidsfolk fra Prosa insisterede på at deltage som observatører. Det ønskede de med begrundelsen, at man "kun kunne se dette møde som et klart forsøg på fagforeningsundergravende virksomhed mod en lovlig varslet konflikt."
 
Mens de CSC-ansatte systemoperatører ventede ved mødelokalet, holdt tillidsfolk, CSC-chefer og repræsentanter for HR møde i en halv times tid. Herefter fik de CSC-ansatte besked på at gå tilbage til arbejdet, fordi CSC's chefer ikke ønskede at gennemføre mødet med deltagelse af tillidsfolkene.  

Vil have konsulenter til at overtage arbejdet

Hos Prosa er næstformand Hanne Lykke Jespersen ikke i tvivl om, hvorfor CSC vil have indsamlet viden om de ansattes jobfunktioner.
 
"Det er selvfølgelig fordi, de vil have konsulenter ind og overtage deres arbejde. Det, synes vi, selvfølgelig ikke er en ordentlig måde at håndtere en konflikt på. Vi synes snarere, at de skulle se at få løst konflikten," siger Hanne Lykke Jespersen. 

Fredagens møde skulle have handlet om videns-overdragelse med henblik på at uddanne et antal vikarer, som fra 1. april skal oplæres i arbejdet med mainframe-platformen, så CSC er rustet til en udvidet konflikt den 1. juni, siger Hanne Lykke Jespersen og fortsætter:
 
"Vi synes ikke, at det er i orden, at de sætter folk til at oplære andre i at overtage deres arbejde i en lovligt varslet konflikt."

Formelt set er mæglingsmødet første skridt mod en voldgiftssag eller en arbejdsretssag, hvor arbejdsretten skal afgøre, om det er i orden, at firmaet lader de ansatte overdrage viden om deres job til vikarer på denne måde, forklarer næstformanden.  

"Vi er jo nødt til at køre denne her fagretligt for at forsøge at holde ro på arbejdspladsen. For folk synes da ikke, at det er i orden, at de skal overdrage deres arbejde. Derfor er det meget vanskeligt at få folk til at arbejde på disse vilkår," siger Hanne Lykke Jespersen. 

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra CSC.

Læs også:
CSC-chef: I må gerne udføre strejkeramt arbejde

CSC-folk i sit-down-aktion efter hemmelige jobopslag

Prosa efter trusselsbrev: Vi mener det alvorligt

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Cloud Sikkerhedsarkitekt

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    Procesmanager til Digitalisering og It

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S