Tillidsfolk forpurrer CSC's strejke-forberedelse

Prosa trækker CSC i Arbejdsretten, efter et møde mellem ansatte og ledelse blev aflyst, fordi tillidsfolk insisterede på at deltage. Se her, hvad ledelsen ikke ville drøfte, mens der var tilhørere.

Artikel top billede

It-fagforbundet Prosa indkalder nu it-giganten CSC til et mæglingsmøde i Arbejdsretten i forbindelse med konflikten med CSC.   
 
Det sker, fordi omkring 16 CSC-medarbejdere på IBM mainframe-platformen på et møde fredag blev bedt om at overdrage viden om deres jobfunktioner på systemet.

De berørte CSC-medarbejderne er en del af et team på i alt omkring 50 medarbejdere.

Imidlertid blev mødet ifølge Prosa aflyst af ledelsen, fordi tillidsfolk fra Prosa insisterede på at deltage som observatører. Det ønskede de med begrundelsen, at man "kun kunne se dette møde som et klart forsøg på fagforeningsundergravende virksomhed mod en lovlig varslet konflikt."
 
Mens de CSC-ansatte systemoperatører ventede ved mødelokalet, holdt tillidsfolk, CSC-chefer og repræsentanter for HR møde i en halv times tid. Herefter fik de CSC-ansatte besked på at gå tilbage til arbejdet, fordi CSC's chefer ikke ønskede at gennemføre mødet med deltagelse af tillidsfolkene.  

Vil have konsulenter til at overtage arbejdet

Hos Prosa er næstformand Hanne Lykke Jespersen ikke i tvivl om, hvorfor CSC vil have indsamlet viden om de ansattes jobfunktioner.
 
"Det er selvfølgelig fordi, de vil have konsulenter ind og overtage deres arbejde. Det, synes vi, selvfølgelig ikke er en ordentlig måde at håndtere en konflikt på. Vi synes snarere, at de skulle se at få løst konflikten," siger Hanne Lykke Jespersen. 

Fredagens møde skulle have handlet om videns-overdragelse med henblik på at uddanne et antal vikarer, som fra 1. april skal oplæres i arbejdet med mainframe-platformen, så CSC er rustet til en udvidet konflikt den 1. juni, siger Hanne Lykke Jespersen og fortsætter:
 
"Vi synes ikke, at det er i orden, at de sætter folk til at oplære andre i at overtage deres arbejde i en lovligt varslet konflikt."

Formelt set er mæglingsmødet første skridt mod en voldgiftssag eller en arbejdsretssag, hvor arbejdsretten skal afgøre, om det er i orden, at firmaet lader de ansatte overdrage viden om deres job til vikarer på denne måde, forklarer næstformanden.  

"Vi er jo nødt til at køre denne her fagretligt for at forsøge at holde ro på arbejdspladsen. For folk synes da ikke, at det er i orden, at de skal overdrage deres arbejde. Derfor er det meget vanskeligt at få folk til at arbejde på disse vilkår," siger Hanne Lykke Jespersen. 

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra CSC.

Læs også:
CSC-chef: I må gerne udføre strejkeramt arbejde

CSC-folk i sit-down-aktion efter hemmelige jobopslag

Prosa efter trusselsbrev: Vi mener det alvorligt

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S