Endeløse diskussioner dræber mobil-betalingerne

Mobil-producenterne kritiseres for ikke at levere telefonteknologi, der kan bruges til mobil-betalinger. Men det er tilsyneladende ikke deres skyld, at mobil-handlen halter, det drejser sig om noget helt andet.

Artikel top billede

Det er ikke teknologien, der spænder ben for mobil-betalingerne. Det er standarderne.

I den nye version af Apples iPhone har man sparet Near Field Communication-chippen (NFC) væk, på trods af løfter om det modsatte.

NFC er den teknologi, som mange regner med skal være fundamentet for betalinger via mobilen. NFC-chippen kan trådløst overføre data mellem eksempelvis en telefon og en betalingsenhed.

Apples beslutning har rejst en del kritik af firmaet, blandt andet i den britiske avis The Independent.

Kritikken er dog uberettiget, siger man i Foreningen for Distance- og Internethandel (FDIH), hvor man vurderer, at teknologien er det mindste problem for at få sparket mobilhandlerne i gang, som mange ellers ihærdigt forsøger på. 

Analysehuset Frost & Sullivan vurderer nemlig, at dette marked vil have en størrelse på 820 milliarder kroner i 2015, så der er rigtig meget at komme efter blandt FDIH's kunder.

"Hardware-producenterne spænder ikke ben for udviklingen, og de skal nok levere løsningerne, men det kræver, at vi kan blive enige om de standarder, der skal bruges til mobil-handel," siger Henrik Theil, der er kommunikationschef i FDIH.

"Teknologien kan sagtens forfines, men er i princippet tilgængelig. Levetiden for en mobiltelefon er kort, og derfor kan ny teknologi hurtigt implementeres."

Standarderne sætter foden i jorden

Den egentlige bremseklods for udviklingen handler altså om manglende enighed om, hvordan man skal gøre.

Det er den klassiske diskussion om standarder, der så ofte trækker udviklingen i langdrag.

"Der mangler fælles fodslag om den tekniske specifikation. Det er manglen på standarder og lovgivning, man i øjeblikket falder over," siger Henrik Theil.

Han er dog fortrøstningsfuld og forventer, at brugbare løsninger vil dukke frem inden for den nærmeste fremtid.

"Det bliver et stort slagsmål på ord, men jeg forventer mobil-betalinger inden for en periode på to år," lyder spådommen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S