Jordskælv kan påvirke it-branchen i mindst et halvt år

Det kan tage hardware-leverandører så meget som seks måneder om at vende tilbage til normale arbejdsgange efter sidste uges massive jordskælv i Japan. Læs hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Jordskælvet i Japan, der målte 9.0 på Richter-skalaen, vil sammen med den tsunami, som fulgte efter, tvinge hardware-leverandørerne til at efterse leveringer fra Japan, lede efter nye forsyninger andre steder fra og til at gennemgå de misforhold, som opstår i omgangen med nye leverandører.

Det mener Daniel Heyler, der er leder af global semiconductor research hos Bank of America. 

Jordskælvet har direkte påvirket nogle japanske leverandører, mens andre er blevet skadet mere indirekte af strømafbrydelser og den ødelagte infrastruktur.

Genopbygningen kan nemt komme til vare mindst et halvt, selv hvis man får elektricitetsværker og fabrikker hurtigt på benene igen, sagde Daniel Heyler under en teknologi-konference i Taipei.

Lagrene vil holde omkring fire til seks uger, tilføjede han.

De såkaldte BT substrater, som bliver brugt til chipemballage, vil især blive ramt, mener den New York-baserede virksomhed, eftersom Japan står bag omkring 90 procent af verdensforsyningen og de to leverandører har stoppet alle indgående ordrer.

Tilbehør inden for adskillige hardware-kategorier vil også blive påvirket, sagde han.

Prisen på memorychip er allerede på vej i vejret, men Daniel Heyler forventer ikke nogen DRAM forsyningskrise, eftersom der er rigeligt i forsyningskæden allerede nu.

Han mener i højere grad, at NAND flash chip til kameraer og smartphones kan blive påvirket. Mangel på hukommelse vil måske få producenterne af pc'er og elektronik til at anvende færre chip, hvilket vil gå ud over ydelsen men holde leveringskæden på benene.

Hvordan det ellers kommer til at påvirke, er endnu for tidligt at vurdere, siger Merrill Lynch, som er ledende researcher i Bank of America.

"Det kommer til at gå op og ned," sagde Daniel Heyler til journalisterne på konferencen efter sin tale.

"Det hele handler om Japans genopbygning og om at finde tingene andre steder. Det er en mere kompliceret proces, end folk tror."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect