Microsoft blæser til fuld kamp mod e-bogslæser

Microsoft vil have en af verdens største boghandler til at betale licens til Microsoft for brugen af Googles Android.

Artikel top billede

Læs også: Microsoft trækker Motorola i retten - sur over Android.

Computerworld News Service: Microsoft har indgivet et patentsøgsmål mod boghandlen Barnes & Noble med anklager om, at virksomheden kører patentkrænkende software på sin Android-baserede e-bogslæser, Nook.

Søgsmålet blev indgivet mandag ved den amerikanske distriktsdomstol for det vestlige distrikt af staten Washington og navngiver også enhedens producenter Foxconn International Holdings og Inventec, oplyser Microsoft.

Udover søgsmålet har Microsoft indgivet en klage til U.S. International Trade Commission, som har myndighed til at forbyde import til USA af udstyr, der krænker patenter.

Krænker patenter

Microsoft hævder, at Googles mobilstyresystem, Android, krænker adskillige af virksomhedens patenter. Det kan du læse mere om her.

"Virksomheder, der producerer og forhandler Android-enheder, er nødt til at respektere vores IP-rettigheder," siger Horacio Gutierrez, der er Microsofts corporate vice president og juridisk chef for immaterialret og licensering, i en pressemeddelelse.

"Derfor har vi etableret et komplet patent-licenserings-program til Android-enhedsproducenter."

Andre brugere af Android heriblandt smartphone-producenten HTC har licenseret Microsofts teknologi, bemærker Gutierrez.

"Vi har forsøgt i over et år at nå frem til en licenserings-aftale med Barnes & Noble, Foxconn og Inventec," forklarer han.

"Deres afvisning af at betale for licenserne efterlader os ingen andre valgmuligheder end at skride til juridisk handling for at forsvare vores innovationer og indfri vores ansvar overfor vore kunder, partnere og aktionærer om at sikre de milliarder af dollars, som vi hvert år investerer for at bringe fremragende softwareprodukter og services på markedet."

En talskvinde for Barnes & Noble afslår at kommentere sagsanlægget.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også: Microsoft trækker Motorola i retten - sur over Android.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S