Derfor skal du byde it-udlændingene willkommen

Computerworld mener: Du bliver nødt til at blive dygtigere til at rekruttere udenlandsk arbejdskraft. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Udenlandske it-folk vælter ind over landets grænser.

Sådan får du mere ud af udenlandsk it-arbejdskraft.

Computerworld mener: Der er et spørgsmål på alle politiske læber for tiden: Hvad skal Danmark leve af i fremtiden?

Et lige så relevant spørgsmål er imidlertid: Hvem skal Danmark leve af i fremtiden?

Hos DI har man regnet sig frem til, at vi som land kommer til at mangle 30.000 højtuddannede i år 2030.

Det gælder i særdeleshed dem med de naturfaglige og tekniske uddannelser, og dem skal vi blandt andet hente uden for landets grænser.

Gider de arbejde her?

Den dårlige nyhed er, at Danmark ikke er særligt dygtig til at tiltrække cremen af udenlandsk arbejdskraft.

En undersøgelse foretaget af Oxford Research Center viser, at vi er blandt de dårligste i Europa til den opgave.

Der er ikke en entydig forklaring på vores dårlige resultater. Alt efter hvem man spørger, peges der på for højt skattetryk, bureaukrati, tonen i indvandrerdebatten eller at vi ganske enkelt er for dårlige til at markedsføre Danmark som arbejdsplads.

Svaret skal formodentlig findes i en kombination.

Skal der i et snævert brancheperspektiv findes et lyspunkt, så må det være, at få brancher og arbejdsområder er født så globale og - på papiret - så gearet til at tage imod udlændinge som it.

Engelsk er velkendt arbejdssprog, og vi har i landet en række store internationale virksomheder med tradition for rekruttering på tværs af landegrænser, som andre kan finde inspiration hos. Spørgsmålet er, om det er nok.

Hvis ikke Dominique, Dale og Dingxian finder vej til Danmark, de danske it-virksomheder og it-afdelinger, har vi et reelt problem.
På tide at komme igang
Hvis rekruttering af udenlandsk arbejdskraft ikke allerede er en kompetence, du og din virksomhed besidder, så er det på tide at komme i gang.

Mens I gør det, kan det politiske Danmark finde ud af, hvordan vi igen får tiltrækning af specialiseret udenlandsk arbejdskraft på toppen af den politiske agenda.

Hvordan kan vi skabe rammer, der rydder forhindringerne for tiltrækning af den arbejdskraft af vejen samtidig med, at indsatsen for at lokke danskerne til de tekniske og naturfaglige uddannelser intensiveres.

For individet må og skal spørgsmålet lyde: Hvordan vil jeg tage imod kollegaer fra andre lande, så de ikke bare formelt kommer på plads, men reelt får et hjem med alt hvad deraf følger af gode venner og socialt liv?

Det er et fælles ansvar at byde velkommen til de mennesker, der skal sikre, at danske virksomheder ikke flytter til udlandet på grund af manglende hjernekapacitet.

De mennesker, der skal være med til at sikre fremtidig vækst i Danmark og i sidste ende vores velfærdssamfund.

Læs også:
Udenlandske it-folk vælter ind over landets grænser.

Sådan får du mere ud af udenlandsk it-arbejdskraft.

Syv ting at overveje, hvis du søger udenlandske folk.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS