Her flytter Nokia de danske udviklingsopgaver hen

Nokia flytter med lukningen af den danske udviklingsafdeling de fleste af de danske opgaver om på den anden side af jorden. Se her, hvor de flyttes hen.

Artikel top billede

Mange af de udviklingsopgaver, der hidtil er blevet udført i Nokias danske udviklingsafdeling i den københavnske Sydhavn, skal fremover løses i Kina.

Det fremgår af et internt dokument, som it-mediet The Register er kommet i besiddelse af.

Ifølge dokumentet vil Nokia re-organisere selskabet i tre vertikale divisioner, nemlig Markets, Smart Devices og Mobile Phones.

Sidstnævnte står bag udviklingen af de basale mobiltelefoner S30 og S40, som den danske afdeling hidtil har arbejdet ganske intenst med, men som nu flyttes ud af Danmark med Nokias beslutning om at lukke den store udviklingsafdeling i Danmark.

Stort marked

Nokia har især et stort marked for disse basale modeller i de store vækstmarkeder i Asien og Afrika, der endnu ikke for alvor er rykket med på smartphone-bølgen.

Det fremgår af det pågældende dokument, at Nokias kinesiske udviklingsafdeling i Beijing fremover skal være hovedkvarter for udviklingen af S30 og S40, mens finske Oulu skal være hovedkvarter for udviklingen af Windows Phone.

Ifølge dokumentet vil Nokia reducere medarbejderstaben med 1.400 mand i Finland, men ingen afdelinger skal lukkes.

I Indien vil Nokia skille sig af med 300 mand i hovedafdelingen i Bangalore.

I USA vil Nokia reducere medarbejderstaben med 500 mand - primært i San Diego og White Plains.

I Rumænien lukker Nokia al udviklingsarbejde med udgangen af 2011 og fyrer samtlige 120 ansatte - ganske som det er tilfældet i Danmark.

Læs også:

Her er fremtiden for Nokia Danmark

Nokia Danmark-direktør: Derfor er vi nødt til at fyre.

Nokia lukker i Danmark.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S