Sony: Sådan foregik gigantisk PlayStation-angreb

Sony har givet en officiel undskyldning og fremlagt detaljer om angrebet mod PlayStation Network- og Qriocity-servicen

Artikel top billede

Computerworld News Service: Sonys online-services PlayStation Network og Qriocity vil i denne uge lidt efter lidt begynde at komme op at køre igen, efter virksomheden tog dem offline som reaktion på et "meget sofistikeret" angreb, oplyser virksomheden.

Online-spil og adgang til lejede film vil blive de første tjenester, der vender tilbage til PlayStation Network, mens brugerne af Qriocity igen vil få mulighed for at bruge on-demand-musiktjenesten.

Andre funktioner heriblandt PlayStation Store vil først blive tilgængelige igen midt i maj, oplyser Kaz Hirai, der er chef for Sonys spil-division.

"Vi vil gerne undskylde over for de mange brugere af PlayStation Network og Qriocity," siger Hirai.

"Vi har muligvis kompromitteret deres kundedata og undskylder oprigtigt."

Servere blev hacket

Sony tog 20. april de to services offline, efter en indtrængen blev opdaget på netværkets servere, der står i et datacenter i San Diego, USA.

Sony opdagede denne indtrængen efter at være blevet opmærksom på usædvanlig netværksaktivitet dagen før, fortæller Hirai.

Sony reagerede i første omgang ved at få et it-sikkerhedsfirma til at undersøge denne indtrængen. Da det stod klart, at der kunne være blevet stjålet kundedata, hyrede Sony endnu et specialistfirma. 

Sonys egen undersøgelse af sagen er stadig i gang og derfor har virksomheden endnu ikke noget klart billede af, præcist hvad blev stjålet og hvor mange konti, der blev påvirket.

Selskabet anslår, at der er en høj sandsynlighed for, at der blev stjålet personfølsomme oplysninger - heriblandt brugernavne til servicen og tilhørende kodeord i krypteret form samt navne, adresser, fødselsdage og e-mailadresser.

Sony har endnu ikke fastslået præcist hvor mange konti, der blev ramt, men angrebet kan have påvirket samtlige 77 millioner konti.

Her kom angrebet fra

Omkring 10 millioner konti har betalingskort-oplysninger tilknyttet, men indtil videre peger intet ifølge Sony på, at disse oplysninger er blevet stjålet.

Betalingskort-oplysningerne opbevares i modsætning til de øvrige personfølsomme oplysninger i en krypteret database. Sony har dog ikke oplyst hvilket krypterings-system, der er anvendt.

Ikke desto mindre råder Sony sine kunder til at holde ekstra øje med usædvanlig aktivitet på deres betalingskort-konti.

Det er der dog indtil videre ingen tilfælde af, siger Hirai. Sony tilbyder at betale omkostningerne ved udstedelse af nyt betalingskort til kunder, der anmoder om det.

Angrebet blev lanceret fra en applikationsserver, der ellers sidder bag en webserver og to firewalls på Sony netværk, forklarer Shinji Hasejima, der er Sonys it-chef.

"Det er en meget sofistikeret teknik, der er blevet brugt til at få adgang til vores system," siger han.

Det indledende angreb blev forklædt som et online-køb og blev således ikke opdaget af netværkets sikkerhedssystemer. Det udnyttede en kendt sårbarhed i applikationsserveren til at plante software, der derefter blev brugt til at få adgang til databaseserveren bag den tredje firewall, forklarer han.

Ledelsen fra Sony Network Entertainment International, der har ansvaret for netværks-platformen til de to services, kendte ikke til sårbarheden, fremhæver Hasejima.

Et af Sonys tiltag, der skal sikre, at den slags ikke sker igen, bliver udnævnelsen af en it-sikkerhedschef. Sony har derudover planer om at tilføje automatiske overvågningssystemer, der skal hjælpe til at sikre mod fremtidige angreb og til at spotte usædvanlig netværksaktivitet.

Når de to services er oppe at køre igen, vil Sony anmode samtlige brugere om at ændre deres kodeord.

Virksomheden har også til hensigt at tilbyde gratis download af udvalgt software samt en forlængelse på en måned til brugere af den abonnementsbaserede service PlayStation Plus.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S