Her er verdens mest populære smartphones

Nokias førerposition i det globale smartphone-marked er truet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apples iPhone kommer tættere og tættere på Nokia, der stadig sidder på toppen af det globale smartphone-marked, viser tallene for første kvartal fra IDC.

Med Apples iPhone på andenpladsen er producenten bag Blackberry, Research in Motion, faldet til tredjepladsen efter i samme periode sidste år at have siddet på andenpladsen

Samlet set blev der leveret 99,6 millioner smartphones i årets første kvartal ud af i alt 372 millioner mobiltelefoner.

Nokia solgte 24,2 millioner smartphones i første kvartal og fastholder dermed sin globale førerposition i smartphone-markedet trods offentliggørelsen om i de kommende år at gå fra Symbian til Windows Phone som det primære mobilstyresystem til sine smartphones, fremhæver IDC.

Nokia "vil muligvis være i fare for at afgive markedsandele, idet konkurrencen tager til," vurderer IDC.

Apple sætter rekord

Apple leverede ifølge IDC 18,7 millioner iPhones i første kvartal, hvilket er en ny rekord for noget enkelt kvartal, og "nærmede sig således Nokia som den førende i markedet med et skel mellem de to virksomheder på færre end seks millioner enheder," bemærker IDC.

Apple har da også oplevet en trecifret vækst i USA med iPhone 4 til Verizon Wireless' CDMA-netværk og i det udvidede marked omkring Kina.

Selvom RIM er faldet fra andenpladsen fra for et år siden, har producenten dog fastholdt sin tredjeplads siden fjerde kvartal 2010. Størstedelen af RIM's leverede telefoner er ældre, billigere modeller, hvilket er en tendens, der ser ud til at forsætte i andet kvartal, bemærker IDC.

Samsung sidder på fjerdepladsen i det globale smartphone-marked med leveringen af 10,8 millioner smartphones, mens HTC sidder på femtepladsen med 8,9 millioner smartphones.

Samsung har oplevet den relativt største globale vækst på 350 procent i forhold til de 2,4 millioner leverede smartphones i samme periode sidste år.

Samsungs strategi er at satse på adskillige mobilstyresystemer og sælger hovedsagligt smartphones med Android heriblandt modellen Galaxy S udover smartphones med Windows Phone 7 samt modellen Wave med Samsungs eget styresystem, Bada.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S