Artikel top billede

Sony overvejer dusør for PlayStation-angreb

Nedbruddet af PlayStation Network efter en skadelig indtrængen er blevet et skoleeksempel på de udfordringer, en virksomhed står overfor ved sofistikerede hackerangreb.

Computerworld News Service: Sony overvejer angiveligt at udlove en dusør for information, der fører til anholdelse og retsforfølgelse af personerne bag angrebet mod dens PlayStation Network.

The Wall Street Journals All Things Digital skriver, at en dusør er en ud af adskillige valgmuligheder, som Sony overvejer for at skaffe sig oplysninger om hackerne, der er ansvarlige for angrebet.

Der er ikke faldet nogen endelig beslutning endnu, og det er stadig muligt, at virksomheden helt dropper planen, rapporteres det med henvisning til unavngivne kilder.

Fordelene og ulemperne ved at udlove en dusør debatteres stadig, og det vil kræve godkendelse fra Sonys øverste ledelse i Japan, påpeger artiklen.

Hvis valget falder på denne plan, vil Sony samarbejde med FBI og andre landes politimyndigheder om at udlove dusøren, bemærkes det.

Men dusøren er tilsyneladende kun en af de valgmuligheder, Sony overvejer i samarbejdet med politiet for at finde frem til gerningsmændene.

Sony har ikke svaret på en henvendelse om at kommentere på ideen om at udlove en dusør.

Sonys PlayStation Network har været offline siden 20. april efter hackerangrebet. Sikkerhedsbruddet kompromitterede navne, adresser, fødselsdatoer, købs-historik, online-ID'er og i visse tilfælde betalingskortoplysninger fra 77 millioner abonnenter af PlayStation Network og servicen Qriocity, oplyser Sony.

Sony offentliggjorde sikkerhedsbruddet mere end seks dage efter, PlayStation Network pludselig blev lukket. Dette angreb er blevet et højt profileret eksempel på, hvilke udfordringer virksomheder står overfor, når de efterforsker sofistikerede hackerangreb.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere