CSC-debat: Dårlig ledelse er roden til nedtur

Er lønnedgang eller innovativ ledelse løsningen på at fastholde og skabe kloge it-arbejdspladser i Danmark? Hør en tænketanks argumenter.

Artikel top billede

Læs også: CSC-debat: "Vi har verdens næsthøjeste lønninger"

Innovativ ledelse.

Det er nøglen til at skabe højtuddannede danske arbejdspladser, herunder it-arbejdspladser, i Danmark.

Samtidig er det innovativ ledelse, der i sidste ende skal sørge for, at de højtuddannelse beholder deres nuværende løn, mener direktør Lars Andersen fra Arbejdernes Erhvervsråd.

Udmeldingen kommer i kølvandet på den liberale tænketank, Cepos, der siger, at it-folk presses så meget fra udlandet, at de er nødsaget til at gå ned i løn.

"Men vi ser i vores fremskrivninger, at der bliver mangel på højtuddannet arbejdskraft herhjemme," siger Lars Andersen og fortæller, at han ikke er bekymret for en trussel fra udlandet.

"Men det betyder jo ikke, at vi bare skal lægge armene over kors," siger han og peger på, at vejen frem ikke er lønnedgang, men innovation.

"Innovativ ledelse skal skabe danske it-arbejdspladser i fremtiden," siger Lars Andersen.

Dårlig ledelse

Han ønsker ikke direkte at kommentere på CSC-konflikten, men fortæller generelt, at et pres på en forretning i ligeså høj grad kan skyldes dårlig ledelse som alt muligt andet.

"De 1.000 fyringer i Nokias udviklingsafdeling er eksempelvis et udtryk for, at selskabet har sovet i timen og ikke har forstået brugernes ønsker," siger han.

Her kunne god og innovativ ledelse måske have været nøglen, fortæller Lars Andersen.

Læs også: CSC-debat: "Vi har verdens næsthøjeste lønninger"

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,