Prosa siger ja til forhandlinger med CSC

Prosa siger ja til hurtigt at gå i nye forhandlinger med CSC-ledelsen, men fastholder strejkevarslet, der træder i kraft om en uge, medmindre der er indgået en aftale.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

It-fagforbundet Prosa vil igen forsøge at forhandle med CSC om en ny overenskomst.

Men Prosa anerkender ikke it-gigantens forsøg på at frigøre sig fra de overenskomster, som er stridens kerne.
 
Det fortæller Hanne Lykke Jespersen, der er næstformand hos Prosa.
 
"Vi er uenige i, at overenskomsten er væk. Men det betyder ikke, at vi ikke gerne vil forhandle. Så vi går ind og forhandler med ledelsen," siger hun til Computerworld.
 
Hun fortæller, at det er Prosas intention at forhandle en løsning på striden igennem med CSC's inden for den tidsramme, som CSC udstak mandag.
 
CSC's ledelse skrev til de to konflikramte medarbejderklubber, at en aftale "svarende til vilkårene i it-overenskomsten mellem Dansk Erhverv Arbejdsgiver og HK/Privat er færdigforhandlet og underskrevet senest klokken 10 den 31. maj". 
 
Hanne Lykke Jespersen understreger, at konfliktvarslet den 1. juni, hvor forbundet har varslet strejke for omkring 330 CSC-ansatte, stadig er gældende.
 
"Men hvis man indgår en aftale og afslutter konflikten, så går man jo ikke i strejke," siger Hanne Lykke Jespersen.
 
Ifølge Hanne Lykke Jespersen går Prosa ind i forhandlingen på det grundlag, som CSC har skitseret i de to breve fra CSC. Hun vil ikke ud med, hvad der skal til for at få en aftale i hus, men fortæller at forhandlingerne vil begynde "meget hurtigt".
 
"Det er hensigten at lave en forhandlingsløsning og fremlægge den for medlemmerne inden for den tidsfrist, der er sat op," siger Hanne Lykke Jespersen.
 
Hun fortæller, at forhandlingerne vil foregå uden for Forligsinstitutionen, sådan som CSC har lagt op til.
 
"Der er fordele og ulemper ved at være i Forligsen. Det er fint nok, at det ikke foregår i Forligsen," siger Hanne Lykke Jespersen til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job