Kørelærere i it-blindgyde: Vi har fået nok

Lange ventetider, ingen betalinger og forsvundne ordrer. Danske kørelærere river sig i håret over katastrofalt it-system, der ikke virker, hvis man bruger pc. Og slet ikke, virker, hvis man bruger Mac.

Artikel top billede

Det er ikke det rene wunderbaum at være kørelærer.

Det kræver uanede mængder af tålmodighed, ikke kun fordi de grønne bilister kan have svært ved at gebærde sig i myldretidstrafikken og få parallelparkeringen på plads, men mere på grund af teknisk rod i det it-system, der håndterer booking af køreprøver.

"Jeg kan ikke huske, hvornår jeg har åbnet systemet uden at modtage en fejlmeddelelse," fortæller Jes Schmidt, talsmand for foreningen af frie kørelærere.

"Det virker simpelthen ikke, og det er en katastrofe, at Kommunernes Landsforening, der står bag systemet, ikke magter opgaven bedre."

Kommunernes Landsforening forsøgte i april at løse problemerne ved at sende it-løsningen ud i skyen, men det fejlede totalt.

Systemet kom derefter derefter tilbage i NNIT's datacenter, hvor problemerne ifølge Kørerlærer-foreningen altså fortsætter.

Digital livsnerve

Booking-systemet er en helt central del af at drive køreskole, og derfor medfører de mange problemer med it-systemet daglige frustrationer.

"Det er langsomt, og der er fejl i både bestillingerne og betalingerne. Man burde kunne booke en prøve mellem to køretimer, men det er simpelthen ikke muligt, for det kan vi ikke nå," siger Jes Schmidt, der ofte bruger en halv time på noget, der burde tage sekunder.

Samtidig skal man kende systemet og ikke mindst de fejl, der er, rigtig godt for at få booket en prøve.

"Der er så mange småfejl, som man skal kende på forhånd, ellers kommer man simpelthen ikke igennem."

Systemet hader Mac

Ud over praktiske fejl i selve bookingen er der ligeledes problemer med teknologierne.

Det betyder, at Jes Schmidt, der til daglig bruger Mac, er blevet nødt til at købe en Windows-baseret computer.

"Jeg kan ikke booke fra de Mac-maskiner, som vi normalt bruger på køreskolen. Derfor har jeg købt en pc, som jeg bruger alene til det formål," siger han.

Ingen flugtvej

Tidligere skulle kørelæreren møde personligt op hos politiet for at bestille en prøve. For at gøre den arbejdsgang lettere og billigere valgte man at skabe en digital løsning på problemet. Prøverne skulle bookes via nettet.

Det har langt fra været en succes.

Computerworld har flere gange tidligere skrevet om de mange problemer, der har været med kommunernes køreprøve-bookingsystem, der er et projekt under Kommunernes Landsforenings (KL),

Datatilsynet har ligeledes været efter KL på grund af dårlig sikkerhed i køreprøve-bookingsystemet.

"Nu har problemerne stået på i rigtig lang tid, og vi har ikke en jordisk chance for at gøre noget ved dem. Vi har fået nok, men vi kan ikke gå andre steder hen, for der er ingen konkurrence på området," siger Jes Schmidt opgivende.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

Københavnsområdet

Semler IT

Power Platform Specialist til Semler IT

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S