Datatilsynet farer i flæsket på KL over cloud-flop

En sikkerhedsbrist i det danske køreprøve-bookingsystem i skyen er ved at blive undersøgt af Datatilsynet. Læs tilsynets mange nærgående spørgsmål til Kommunernes Landsforening her.

Artikel top billede

Læs også:
Odense Kommune får nej til brug af Google Apps

Svenske cloud-kommuner skal granskes for lovbrud

Cloud computing er en ordentligt mundfuld at holde styr på - både teknisk og juridisk.
 
Det må Kommunernes Landsforening (KL) sande, efter Datatilsynet på eget initiativ er gået i haserne på KL's forsøg på at sende kommunernes køreprøvebooking ud i Microsofts Azure-sky.
 
KL har i starten af april allerede droppet skyen på grund af tekniske udfordringer ifølge Version2.
 
Udover den artikel er Datatilsynet af Dansk Kørelærer-Union blevet gjort opmærksom på sikkerhedsbrister i den indtil videre droppede cloud-løsning, der ifølge KL ellers skulle have tjent sig selv hjem allerede på et år.
 
Hvem behandler data hvor?
Efter det forgæves forsøg på at få kørekortbooking-systemet ud i skyen er det nu tilbage på NNIT's servere.
 
Udover at sluge den bet, skal KL i gang med at hoste nogle svar op til Datatilsynet på ikke færre end ni kritiske spørgsmål i den valgte cloud-løsning.
 
Datatilsynet kræver blandt andet en redegørelse for, hvilken rolle KL har spillet i forbindelsen med at sende køreprøvebooking-systemet ud i skyen.
 
"I forhold til overførslen til cloud-løsningen er det Datatilsynets indtryk, at beslutningen er truffet af KL og ikke hver enkelt kommune. Det rejser efter Datatilsynets opfattelse et spørgsmål om, hvorvidt KL reelt har handlet som dataansvarlig i denne henseende," skriver Datatilsynet i et brev til KL.
 
Kommunernes Landsforening skal også hoste op med, hvilke oplysninger såsom navne, personnumre og resultater af køreprøver samt ikke mindst, hvor mange personer, det drejer sig om.
 
Dertil kommer, at KL skal anmelde ændringer i behandlingen af køreprøveoplysninger.
 
"I kommunernes anmeldelser af 'Udstedelse af pas og kørekort' ses hverken Microsoft eller NNIT anført som databehandler," skriver Datatilsynet i sit brev til KL, som også efterspørger klarhed over, hvilke fysiske lokationer data er blevet sendt til.
 
"Hvis personoplysninger har været behandlet på lokationer uden for EU, bedes KL redegøre for, hvordan man har iagttaget persondatalovens paragraf 27," lyder det videre i brevet. 

Gennemsigtighed i løsningen

KL skal også levere en komplet oversigt over, hvilke systemer der føder køreprøve-bookingsystemet. 

"Det bedes endvidere oplyst, hvordan adgangen til data fra sådanne systemer sker, og om de opståede fejl kan have givet nogen uvedkommende mulighed for at tilgå data i fødesystemerne," forlanger Datatilsynet. 

Tilsynet vil desuden have fremsendt KL's databehandler-aftale med Microsoft i Irland samt en redegørelse for, at alle personoplysninger hos Microsoft er blevet slettet i henhold til persondataloven og Sikkerhedsbekendtgørelsen. 

Slutteligt skal KL gøre rede for, om organisationen har kontaktet berørte personer og kommuner i forbindelse med, at sikkerhedsbristen er blevet opdaget. 

KL har indtil fredag den 6. maj til at svare på Datatilsynets spørgsmål.

Læs også:
Odense Kommune får nej til brug af Google Apps

Svenske cloud-kommuner skal granskes for lovbrud

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS