Botnet-bagmænd stævnet via russiske avis-annoncer

Microsoft er overbevist om, at folkene bag Rustock-botnettet er i Rusland og stævner dem via annoncer i to af de største aviser.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft har indrykket kvartside-annoncer i to russiske aviser som en juridisk formalitet, der er del af en igangværende retssag i USA mod bagmændene til det hedengangne botnet Rustock, der tidligere udsendte enorme mængder medicinal-spam.

Formålet med disse annoncer er at stævne de unavngivne anklagede i retssagen og derved give dem en mulighed for at føre deres sag, selvom det er ekstremt usandsynligt, at nogen associeret med Rustock vil stå frem.

Microsoft mener dog, at folkene bag Rustock er at finde i Rusland.

Efter at have fået en ransagningskendelse i marts ransagede politiet hosting-leverandører i USA, der havde infrastruktur, der understøttede Rustock. Samtidig sagsøgte Microsoft ved USA's distriktsdomstol for det vestlige distrikt i Washington 11 unavngivne personer, som endnu ikke er blevet identificeret.

Annoncerne kører i 30 dage i aviserne Delovoy Petersburg i St. Petersborg og i den engelsksprogede The Moscow News, skriver Richard Boscovich, der er ledende juridisk rådgiver ved Microsofts Digital Crimes Unit.

Russisk domstol

"Selvom det er usandsynligt, at folkene bag de IP-adresser og domænenavne, der er forbundet med Rustock-botnettet, vil stå frem, da stævninger sjældent har den effekt, så håber vi alligevel, at de anklagede i dette tilfælde vil stå frem," skriver Boscovich.

"Hvis ikke, vil vi dog fortsat forfølge denne sag heriblandt muligvis inden for det russiske retsvæsen, hvis det bliver nødvendigt."

Microsoft offentliggør dokumentation i sagen på noticeofpleadings.com. Virksomheden har også sendt dokumenterne til de postadresser og e-mailadresser, der er tilknyttet de anklagedes IP-adresser og domæner, oplyser Boscovich.

Ingen er endnu blevet tiltalt for at stå bag Rustock. Men Rustock er ifølge Boscovich fortsat ude af funktion og antallet af computere inficeret med dens kode falder fortsat.

"Vores tekniske modforanstaltninger har effektivt forhindret botnettets forsvarsmekanismer i at genoplive det," skriver han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S