1,3 millioner computerspilleres oplysninger stjålet

Nu har også computerspil-virksomheden Sega fået stjålet kundedatabasens personfølsomme oplysninger.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Computerspil-virksomheden Sega har fået en database hacket og personfølsomme oplysninger på cirka 1,3 millioner kunder er blevet kompromitteret.

Der er tale om databasen fra websitet Sega Pass, der indeholder kundenavne, fødselsdatoer, e-mailadresser og krypterede kodeord.

Det er lykkedes forskellige medier at få angrebet bekræftet hos talsmænd fra den japanske underholdnings-virksomhed. Nyhedssitet Playstation Lifestyle har offentliggjort teksten fra en e-mail, som Sega angiveligt sendte til registrerede brugere på Sega Pass fredag med meddelelse om sikkerhedsbruddet.

Her understreger Sega, at kodeordene ikke var opbevaret som ren tekst men var krypterede, og at ingen betalingsoplysninger er blevet kompromitteret.

Virksomheden anbefaler dog folk, der bruger den samme kombination af e-mailadresse og kodeord som til Sega Pass til at få adgang til andre websites, at ændre disse kodeord.

Kunderne bør også være opmærksomme på eventuelle mistænkelige e-mails, der anmoder om personlige oplysninger, da de kan være forsøg på svindel med brug af de kompromitterede oplysninger, advarer Sega i meddelelsen.

Virksomheden har midlertidigt lukket ned for Sega Pass, mens den undersøger hændelsen, og har nulstillet alle kodeord.

Dette sikkerhedsbrud er den seneste store hackerhændelse inden for de sidste par måneder. Adskillige systemer hos Sony er blevet kompromitteret heriblandt dens Playstation Network og Qriocity-service, hvor millioner af kunders persondata og kreditkortoplysninger blev stjålet.

Også Citibank har været offer for et hackerangreb, der kompromitterede kunders kreditkortoplysninger, ligesom flere af USA's forbundsmyndigheder har været udsat for angreb.

Hackergruppen LulzSec har angiveligt tilbudt at hjælpe Sega med sin undersøgelse af hændelsen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Deloitte

Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job