1,3 millioner computerspilleres oplysninger stjålet

Nu har også computerspil-virksomheden Sega fået stjålet kundedatabasens personfølsomme oplysninger.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Computerspil-virksomheden Sega har fået en database hacket og personfølsomme oplysninger på cirka 1,3 millioner kunder er blevet kompromitteret.

Der er tale om databasen fra websitet Sega Pass, der indeholder kundenavne, fødselsdatoer, e-mailadresser og krypterede kodeord.

Det er lykkedes forskellige medier at få angrebet bekræftet hos talsmænd fra den japanske underholdnings-virksomhed. Nyhedssitet Playstation Lifestyle har offentliggjort teksten fra en e-mail, som Sega angiveligt sendte til registrerede brugere på Sega Pass fredag med meddelelse om sikkerhedsbruddet.

Her understreger Sega, at kodeordene ikke var opbevaret som ren tekst men var krypterede, og at ingen betalingsoplysninger er blevet kompromitteret.

Virksomheden anbefaler dog folk, der bruger den samme kombination af e-mailadresse og kodeord som til Sega Pass til at få adgang til andre websites, at ændre disse kodeord.

Kunderne bør også være opmærksomme på eventuelle mistænkelige e-mails, der anmoder om personlige oplysninger, da de kan være forsøg på svindel med brug af de kompromitterede oplysninger, advarer Sega i meddelelsen.

Virksomheden har midlertidigt lukket ned for Sega Pass, mens den undersøger hændelsen, og har nulstillet alle kodeord.

Dette sikkerhedsbrud er den seneste store hackerhændelse inden for de sidste par måneder. Adskillige systemer hos Sony er blevet kompromitteret heriblandt dens Playstation Network og Qriocity-service, hvor millioner af kunders persondata og kreditkortoplysninger blev stjålet.

Også Citibank har været offer for et hackerangreb, der kompromitterede kunders kreditkortoplysninger, ligesom flere af USA's forbundsmyndigheder har været udsat for angreb.

Hackergruppen LulzSec har angiveligt tilbudt at hjælpe Sega med sin undersøgelse af hændelsen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS