De vigtigste it-job i Danmark: Den it-studerende

It-Danmark 2011: At studere handler ikke bare om at skrive opgaver og læse bøger, men også om at bane vejen til en egentlig karriere. Mød Lasse Boisen Andersen, der studerer på IT-Universitetet.

Artikel top billede

Innovation er altafgørende - også mens man studerer. Sådan lyder ordene fra Lasse Boisen Andersens, der studerer på IT-Universitetet.

"Selvom det kræver meget tid både at studere og drive en virksomhed, kan jeg ikke lade være, for jeg føler mig mere som en iværksætter end som en studerende," siger den 23-årige studerende, der læser Global Business Informatics i de hypermoderne omgivelser på IT-Universitetet i den nordlige del af Ørestaden i København.

Det er en uddannelse, som vil kombinere teori og metode fra både det samfundsfaglige, forretningsmæssige og det tekniske område for at modellere moderne projektledere, som har bred forståelse for bygning af it-systemer.

En uddannelse, der skal kombinere de bløde værdier med de hårde tekniske krav og forståelsen for økonomi.

Men der hører mere til at studere end at gå i skole, fortæller Lasse Boisen Andersen.

Ud over et heldagsstudie på ITU driver han sammen med en kammerat en web-udviklervirksomhed, og så er han en af initiativtagerne bag et iværksætternetværk på ITU, som i øjeblikket er ved at blive stablet på benene.

Projektet hedder ITU Innovaters og henvender sig til studerende, der går rundt med en god idé, som skal finpudses og videreudvikles i et netværk.

Lasse Boisen Andersen begyndte selv de første webprojekter, da han var tolv år.

Gør det selv

"Efter jeg er startet med at studere på ITU, har jeg ved selvsyn opdaget de mange gode ideer, som mine medstuderende har, men også set, at det ofte kun bliver ved snakken. Det vil vi gerne gøre noget ved, så flere kommer ud over rampen. Derfor har vi startet ITU Innovators."

Det er i første omgang ikke ønsket om at blive rig, der driver værket. Det handler mere om anerkendelse og selvtilfredsstillelse.

"Jeg kan rigtig godt lide at sparke tingene i gang og holde dem kørende. Når man kan få feedback og credit for det, man laver, er det en enorm motivation. Det behøver ikke nødvendigvis være en økonomisk guldgrube. Det, at dit arbejde kommer ud til folk med dit navn på - det er fedt," siger Lasse Boisen Andersen.

Den innovative tankegang betyder også, at Lasse Boisen Andersen ikke frygter at blive arbejdsløs, når hans studie er færdigt, og det barske erhvervsliv skal ses i øjnene.

"En af fordelene ved at være i værksætter inden for it er, at der ikke nødvendigvis skal bruges en masse startkapital til at købe varer eller lagerplads. Man kommer rigtig langt med en computer og en internetforbindelse i kombination med en god idé," siger han, og tilføjer:

"Så et job er ikke noget, man søger, det er noget, man skaber."

"For mange kan det måske være en uopnåelig drøm at blive iværksætter, men det er ikke min erfaring. Det handler om at være dygtig og have et godt netværk, så skal man ikke være så bekymret for at springe ud i det," vurderer den energiske ITU-mand.

Se alle Computerworlds artikler i serien om Danmarks vigtigste it-job her.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S