Det får KMD ud af at købe Rambøll Informatik

Med overtagelsen af Rambøll Informatik bliver KMD en klart stærkere spiller. Se hvordan.

Artikel top billede

Læs også: Dansk it-kæmpe køber Rambøll Informatik

KMD var allerede før overtagelsen af Rambøll Informatik
en respekteret spiller på markedet for healthcare-løsninger og bliver det nu i endnu højere grad efter overtagelsen.

"KMD har allerede et godt ry i markedet, og der er ingen tvivl om, at KMD bliver stærkere af at overtage Rambøll Informatik," siger Nils Molin, administrerende direktør for analysehuset IDC i Sverige.

Han vurderer også, at overtagelsen betyder, at det bliver nemmere for KMD at flytte til andre lande som eksempelvis Sverige, hvor Rambøll har et datterselskab.

Det bliver også, ifølge Molin, nemmere for hospitaler og andre store healthcare-kunder at handle med KMD efter overtagelsen af Rambøll Informatik.
 
"Alt andet lige er det bare nemmere for den slags meget store kunder at handle med et stort selskab som KMD/Rambøll Informatik, end et mindre selskab som Rambøll Informatik trods alt var," siger Nils Molin

250 ansatte med i købet

KMD får med købet 250 nye medarbejdere, hvoraf mange er eksperter i markedet.

I øjeblikket er forholdene for healthcare og andre velfærds-løsninger i Danmark allerede ret gode, men ifølge IDC Sveriges administrerende direktør fortsætter fremdriften, og det bliver "bare bedre og bedre".

I Sverige er markedet for healthcare-løsninger ifølge Nils Molin 'burning hot', og han forventer, at også det danske marked, lige som det svenske, får mere og mere fart på.

"Min opfattelse er, at Rambøll er god kvalitet. Firmaets ansatte er fagligt meget dygtige, og de vil utvivlsomt styrke KMD's position på markedet for high end-konsulenter," siger Nils Molin.

Rambøll Informatik har udover løsninger til sundhedssektoren meget andet at byde på.

Selskabet tilbyder sig også med løsninger og tjenester inden for blandt andet drift og infrastruktur, application management, analyse og design, implementering, vedligeholdelse, business intelligence, drift og infrastruktur, global sourcing, it-arkitektur, it-projektledelse og tekniske it-løsninger.

Masser af konkurrence

Nu er det heller ikke sådan, at KMD med Rambøll Informatik vil sidde solidt på healthcare-markedet herhjemme. Faktisk er der masser af konkurrence i et "særdeles varieret dansk marked for healthcare-løsninger"

Blandt de mest oplagte konkurrenter er IBM, CSC, Accenture, Logica og Visma. Vi har kontaktet Accenture og IBM for at få en kommentar, men uden det store held.

"Vi siger tak for muligheden for at kommentere på KMD's seneste køb, men vælger at sige pas," lyder det fra Carsten Grønning, IBM's pressechef.

KMD udvikler og leverer i dag it-løsninger og serviceløsninger til kommune-, stats- og erhvervsmarkedet i Danmark. KMD har en årlig omsætning på knap fire milliarder danske kroner og har mere end 3.000 ansatte. KMD har kapitalfonden EQT som hovedaktinær og ATP som mindretalsaktionær.

Læs også:

Dansk it-kæmpe køber Rambøll Informatik

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S