Her er NNIT's største udfordringer i sommerferien

Ferietid: Planlægning er nøgleordet, når kundernes ønsker skal gå op med medarbejdernes sommerferie. Læs her om sommerens største udfordringer hos NNIT.

Artikel top billede

Læs også: Sådan klarer Statens It driften i sommerferien

Med store kunder fra blandt andet medicinalindustrien, den offentlige sektor og finansverdenen, er det yderst vigtigt for NNIT, at alle systemerne kører, som de skal. Sommerferie eller ej.  

I denne uge er omkring en tredjedel af medarbejderne på arbejde. Medarbejderne holder typisk to til tre ugers ferie i sommerperioden, og uge 29 og 30 er de uger, hvor bemandingen er lavest.

Computerworld har talt med Bo Olsen, der er vicedirektør, om udfordringer og planlægning, når en stor del af medarbejderstaben går på sommerferie.

Planlægning er alfa og omega

Hvad har I gjort for at kunne klare opgaverne i sommerperioden?

"Vi prøver at planlægge så tidligt som muligt. Vi begynder at arbejde på medarbejdernes ferieplaner allerede omkring februar/marts-måned. Vi aftaler med kunderne, hvilke projekter der kan holde ferie. Hvis der er nogle projekter, der pinedød skal være færdig til et bestemt tidspunkt, og det kræver, at vi bruger sommerperioden, så gør vi selvfølgelig det.

Generelt er kunderne aktive medspillere i processen. Da de også holder ferie, bliver der skruet ned for mange af de ændringer, vi skal lave hos kunderne. Det kunne være opdateringer og ændringer af systemerne. I sommerperioden laver vi kun de forandringer, der er yderst nødvendige, og hvor kunden kan sige god for det.

Der er også nogle kunder, som for eksempel Novo Nordisk, der ønsker, at forandringerne sker i sommerperioden, fordi de holder fabrikslukket, og det dermed påvirker produktionen mindst muligt.

Så der skal vi i arbejdstøjet, når de holder ferie. Men det prøver vi at snakke igennem i god tid før sommerferien, så vi har en fornemmelse af, hvilke opgaver der er. Så sørger vi for, at der er mandskab til at foretage ændringerne," forklarer Bo Olsen.

Systemerne skal køre uanset hvad

Hvilke aktiviteter kan I Ikke skrue ned for?

"Generelt kan vi ikke skrue ned for driften. Hvis der er noget, der brænder sammen, eller noget der går ned af en eller anden grund. Det kunne for eksempel være et kabel, der er blevet klippet over et decentralt sted. Ikke nødvendigvis noget vi er herre over.

Når sådan noget sker, kan vi selvfølgelig ikke sige, at vi holder ferie, så det må vente. Vi har jo en servicekontrakt, og den skal overholdes, hvad enten det er ferie eller ej."

Sommerperiodens største udfordringer

Er der nogen store udfordringer i sommerperioden?

"Hvis vi får et unormalt stort antal driftsproblemer, som vi ikke er forberedt på, så kan det godt blive travlt. Så må man bruge rigtig mange af de ressourcer, der er til rådighed på at fikse noget bestemt.

Der kan også være kompetenceudfordringer til tider. Det tror jeg alle virksomheder oplever. Hvis der er en lille afdeling med fem mand, og der kun er en eller to mand tilbage, så er det ikke sikkert, han ved alt om alle systemerne, de arbejder med. Så lav bemanding og komptencemixet er de største udfordringer i sommerperioden."

Nødplanen hvis alt går galt

Hvilke nødprocedurer har I, hvis noget skulle gå galt i sommerperioden?

"Vi har en generel beredskabsplan. Den skal virke altid. Alle døgnets timer hele året rundt. Den fortæller os præcis, hvordan vi skal forholde os til katastrofesituationer som for eksempel større nedbrud.

Det er, hvis der skulle opstå brand i vores datacenter, eller noget af vores udstyr blev helt beskadiget - det værst tænkelige. Så har vi en procedure for, hvad der skal ske. Vi kan blandt andet kalde folk ind på arbejde, og hvis vi ikke har mandskab nok selv, så vil vi prøve at danne os et overblik over, hvor vi har nogle mennesker at ringe til.

Men jeg har endnu ikke i mine 15 år i selskabet oplevet en situation, hvor vi i stor skala skulle kalde folk på arbejde i sommerferien. De mindre nedbrud kan vi fint håndtere i dagligdagen. Også i sommerperioden."

Flytter til nyt datacenter
Har I nogle større projekter, som I skal i gang med, når I kommer tilbage fra ferie?

"Ja. Vi kører et stort flytteprojekt nu, hvor vi skal flytte fra et datacenter til andet. Vi skal forlade vores bygninger i Bagsværd til fordel for vores nye hovedkontor i Østermarken.

Så vi skal have rømmet et datacenter der og have det over i et nyt datacenter, der er blevet bygget. Den flytning sker også her i sommerferien, men vi flytter bare ikke lige så meget som normalt. Det projekt tager så yderligere fart igen efter ferien."

Læs også: Sådan klarer Statens It driften i sommerferien

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S