10.000 københavnere uden telefoni og internet

Skybruddet skaber stadig store problemer i København.

Artikel top billede

Foto: iStockphoto.

"Vi vurderer, at mellem 9.000 og 10.000 københavnere p.t. er uden telefoni eller internet."
 
Sådan siger presserådgiver Rasmus Avnskjold fra TDC om status på det skybrud, der ramte København lørdag den 2. juli.
 
Skybruddet har affødt to typer af problemer: Kabelfejl og installationsfejl.
 
De førstnævnte fejl er eksempelvis kabler under et brønddæksel, som er blevet oversvømmet. Det kan have ødelagt et kabel, som på ny skal splidses sammen for at rettet fejlen. Kablet kan have 2.000 linjer, og efter de er splidset sammen, skal de testes for fejl.
 
"Det tager selvfølgelig tid, for det skal gøres manuelt. Vi har derfor indkaldt ekstra personel fra Fyn og Jylland, og det betyder, at vi nu i flere uger har kørt med en dobbeltbemanding af fejlretningen, og vi har også lånt folk fra andre afdelinger i TDC," fortæller Rasmus Avnskjold.
 
Såfremt et kabel indeholder 2.000 linjer, skal teknikeren fra TDC foretage 4.000 telefonopkald for at se, om kablet både kan modtage og afgive opkald.
 
Den anden type af problem er de såkaldte installationsfejl, hvor det er ude på en adresse, at der er problemer.
 
"De er sværere at komme ud til, men til gengæld berører det ikke så mange," siger pressemedarbejderen fra TDC.
 
Sundhedsfare er også et problem
Et helt andet problem er sundhedsfare.
 
Mandag måtte TDC-teknikere indstille deres arbejde ved det gamle Øresundshospitalet på Østerbro.
 
"Det er blevet stoppet af sundhedsmyndighederne, fordi man ikke må arbejde der, før Skadeservice har været der for at fjerne rotter. Vi bliver simpelthen nødt til at vente til, at rottefængeren er færdig, før vi kan komme i gang med at rette fejlene," siger Rasmus Avnskjold.
 
I øjeblikket oplever TDC seks gange så mange kabelfejl som normalt.
 
"Folk, der har været her i 40 år, siger, at de aldrig har oplevet noget lignende," beretter TDC-medarbejderen.
 
Han forklarer, at den generelle tendens er, at antallet af fejlmeldinger er faldende. Der har dog netop været en mindre stigning.
 
"Vi har i weekenden og her til formiddag igen oplevet en lille stigning i antallet af meldte fejl, og et gæt er, at det hænger sammen med, at folk kommer hjem fra ferie og opdager, at det stadigvæk ikke virker," siger Rasmus Avnskjold.
 
TDC forventer, at de sidste rettelser først sker i slutningen af august. 
 
Har skåret ansatte fra
I de senere år har fagforeningen Dansk Metal, der organiserer TDC-teknikere ment, at TDC har skåret for mange teknikere fra til skade for blandt andet fejlretninger.

Rasmus Avnskjold mener dog ikke, at TDC's nedskæringer i arbejdsstyrken hæmmer TDC i den nuværende situation.
 
"Det havde ikke hjulpet at være mange flere, end vi er nu, for der kan kun være en mand nede i brønden alligevel," siger han.
 
Han peger på, at der er mange udefrakommende omstændigheder, som TDC ikke kan gøre noget ved, som spiller ind. Eksempelvis sundhedsfare og oversvømmelse som skal løses, før teknikeren kan komme til.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job