Apple spænder ben for Samsungs smartphone-salg

Striden mellem tablet- og telefonproducenterne fortsætter. Nu må Samsung ikke sælge sine smartphones i Europa.

Artikel top billede

Læs også: Apple får Samsungs Galaxy Tab forbudt i Danmark

Forbud ophæves: Samsung må sælge iPad-rival igen

Endnu en Apple-anklage mod Samsung smuldrer

Samsung er endnu en gang i modvind.

Apple fik onsdag en hollandsk domstol til at udstede et midlertidigt forbud mod salg af flere af Samsungs smartphones.

På baggrund af en høring den 10. og 11. august offentliggjorde retten i Haag, at Apple har fået medhold i anmodningen om at få forbudt salget og distributionen af Samsungs Galaxy S, Galaxy S II og Ace smartphones.

Salgsforbuddet kommer kun en uges tid efter, at den tyske domstol i Düsseldorf suspenderede et andet salgsforbud mod Samsung.

Det tyske salgsforbud var møntet på Samsungs Galaxy Tab 10.1, som Apple også forsøgte at holde ude af det hollandske marked. Retten i Haag har dog ikke forbudt salget af den omstridte tablet, som ifølge Apple er lidt for inspireret af iPad'ens design.

Samsung krænker Apple

Sagen i Holland drejer sig i modsætning til den tyske om patentkrænkelser og ikke designrettigheder.

Apple mener, at Samsung har kopieret måden at bladre gennem fotogalleriet på telefonen - en software, Apple har patent på.

Den midlertidige afgørelse skal følges op af en mere omfattende og dybdegående retssag, hvor der skal tages stilling til, om Samsung har krænket Apples patent.

Apple har imidlertid ikke beskyttet sit patent tilstrækkeligt, ifølge den amerikanske patentekspert Florian Mueller. Han skriver på sin blog, FOSS Patents, at det ikke er nok at have patentet registreret i Europa. Det skal følges op i de enkelte lande.

Ifølge Florian Mueller har Apple ikke fulgt op i 14 af de 38 europæiske lande, hvori virksomheden forsøgte at få patentet beskyttet. Det betyder, at den hollandske rets afgørelse kun gælder i omkring en tredjedel af de europæiske lande under European Patent Organization (EPO).

Danmark har været medlem af EPO siden januar 1990 og er ikke nævnt blandt de lande, Florian Mueller navngiver, som der hvor Apple ikke har lokal patentbeskyttelse. Altså kan dommen i den kommende retssag i Holland komme til at påvirke Samsungs smartphone-salg i Danmark.

Samsungs udfordringer

Det foreløbige salgsforbud træder først i kraft midt i oktober. Det betyder, at Samsung har tid til at ændre sin software, så den ikke karambolerer med Apples patent.

Desuden skal det understreges, at det kun er de tre sagsøgte Samsung-dattervirksomheder, som ikke må sælge Samsung-telefonerne i EPO-landene. Desuden må ingen Samsung-virksomheder sælge Galaxy- og Ace-mobilerne i Holland.

Det kan give Samsung nogle logistiske udfordringer, hvis selskabet ønsker at fortsætte salget i Europa, da firmaets europæiske afdelinger angiveligt importerer store dele af produkterne gennem Holland, hvorfra de distribueres videre til salg i Europa.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S