Ericsson indgår dansk Bluetooth-aftale

Ericssons Bluetooth-afdeling i Aalborg indgår nu i strategisk partnerskab med Bluetags, en anden Aalborg-virksomhed, der har specialiseret sig i sporing og positionering via den endnu ikke så udbredte trådløse teknologi, Bluetooth.

Den svenske Ericsson-koncerns afdeling i Aalborg, Ericsson Bluetooth Networks, har netop underskrevet en samarbejdsaftale med den nordjyske virksomhed Bluetags.

Bluetags har specialiseret sig i sporings- og positioneringssystemer baseret på Bluetooth-teknologien, som gør det muligt at sende data over korte afstande ved hjælp af radiobølger.

Aftalen går ud på at markedsføre hinandens produkter og samarbejde om udviklingsarbejdet, så Bluetags-produkter kan bruges på en Ericsson-platform.

Godt varemærke

- Vi får en bedre mulighed for at lave forretninger, fordi vi nu kan levere løsninger til kunderne og ikke bare en terminal eller en platform, siger direktør Niels-Christian Gjerrild, Ericsson Bluetooth Networks, til Computerworld Online.

For Bluetags er gevinsten især stor, fordi selskabet nu kan knytte sig til Ericssons berømte varemærke.

- Vi får styrket den globale opmærksomhed og er med, hver gang Ericsson skal levere noget inden for sporing eller positionering med Bluetooth, siger salgs- og marketingdirektør Carlos Østby, Bluetags.

Aftalen kaldes et "strategisk partnerskab", og der er ikke økonomiske forpligtelser i aftalen.

Manglende udbredelse

Både Bluetags og Ericsson afventer Bluetooth-teknologiens gennembrud. Bluetags startede i sin tid med at markedsføre små kuffertmærker med Bluetooth-chips, som skulle gøre det nemt at håndtere bagagen i alverdens lufthavne.

Succesen udeblev imidlertid, da udbredelsen af Bluetooth i mobiltelefoner og håndholdte computere (PDA'er) slet ikke levede op til forventningerne.

Alligevel fastholder begge selskaber, at Bluetooth har en stor fremtid foran sig, og Ericsson har en stribe forsøg kørende i indkøbscentre, som betalingssystemer til kreditkortselskaber og meget andet.

Igen er det udbredelsen af flere Bluetooth-terminaler, eksempelvis mobiltelefoner, der for alvor skal få teknologien i sving.

Aalborg og Nordjylland huser fortsat en række virksomheder, der beskæftiger sig med Bluetooth. Foruden Ericsson Bluetooth Networks og Bluetags gælder det for eksempel RTX Telecom i Nørresundby, Digianswer i Nibe og chipproducenten CSR, der har kontor i forskerparken Novi.



Vil du vide mere om Bluetooth, Ericsson eller Bluetags?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Paychex Europe

Scrum Master

Københavnsområdet

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S