Google lukker tjenester

"Der kom ikke så meget gang i dem, som vi havde håbet".

Selv mægtige Google må en gang imellem erkende nederlag og lukke dårlige tjenester. I denne omgang er to lukket ned.

Google Health var et forsøg på at blive et samlested for brugernes personlige oplysninger om deres helbred og kondition. Tjenesten har forholdsvist været målrettet det amerikanske marked, hvor forbrugerne har mange muligheder for at binde forskellige data sammen for eksempelvis digitale apoteker-regninger.

Men det har de altså fravalgt at gøre. Det er primært teknikfascinerede og fitness-interesserede, der har taget tjenesten til sig. Det brede publikum har ikke set det smarte i tjenesten. Nu opfordrer Google brugerne til, at de i stedet anvender tjenester fra for eksempel Microsoft - Microsoft® HealthVault. Et andet eksempel kunne være danske Endomondo.

Google har dog fortsat en fod i helbreds-it med forsøget Google Body.
 

Google PowerMeter lukker også

Helbredssatsningen er ikke det eneste, der får øksen i denne omgang. Det gør Google PowerMeter også.

PowerMeter er et miljøprojekt, der skulle give folk et klart overblik over deres daglige forbrug, så de på længere sigt kunne begrænse deres energiforbrug med 15 procent.

I mellemtiden er der kommet intelligente el-målere i mange hjem, og energipolitik er selv i storforbrugende USA kommet på dagsordenen. Da interessen for PowerMeter aldrig er steget voldsomt, dør den nu.

"Google Health og Google PowerMeter har gjort mennesker i stand til at tage bedre beslutninger ved at give dem adgang til mere information, så vi mener, at tjenesterne har været foregangsmænd i deres respektive områder. Men når alt kommer til alt, så ønsker vi at bruge kræfterne til at tilfredsstille de flest mulige brugere. Da vi ikke har fået nogen af tjenesterne til at vokse særligt meget, har vi valgt at prioritere vores kræfter anderledes," skriver Google i sin blog.

PowerMeter lukker allerede til september. Health bliver holdt åben til 2013, så de få brugere har tid til at eksportere deres data.

Se hele listen over de tjenester, som Google har lagt i graven.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S