Google lukker endnu en tjeneste

Google Labs udfases - "Vi skal bruge vores kræfter mere fornuftigt".

Google bekræfter, at Google Labs lukker ned.

Google Labs har været et udstillingsvindue til alle de små og skæve eksperimenter, som Google-ansatte har lavet, og som i nogle tilfælde ender med at blive til "rigtige" produkter.

Google har som arbejdsplads fået ry for at være lidt af en legeplads. De fleste ansatte har den såkaldte 20 procent-tid, hvor det står dem frit for at eksperimentere og arbejde på andre ting, end de plejer at gøre.
Google Labs var et synligt bevis på de mange eksperimenter i firmaet, men Google afviser, at lukningen af Google Labs betyder, at det er slut med at give de ansatte plads til at lege. 

"Google Labs har altid været adskilt fra vores 20 procents-tid...vi vil fortsætte med at afsætte arbejdstid til nye og eksperimentale projekter," siger en Google-talsmand til Mashable.com.

Nogle af de Google-produkter, der oprindeligt kom til live i Google Labs er Google Goggles, Google Reader, iGoogle og Google Groups.

 

Vi skal bruge kræfterne på andre ting

Den varslede lukning af Google Labs kommer efter andre lukninger tidligere på sommeren. Lukninger der er tegn på en øget fokusering hos Google efter Larry Page indtog chefstolen.

På Googles blog kan man læse, at den aktuelle lukning sker af samme årsag.

“I dette kvartal har det været et vigtigt område for mig at blive mere fokuseret. I sidste måned offentliggjorde vi, at vi lukker Google Health og Google PowerMeter. Vi har også lavet omfattende internt arbejde i forhold til at simplificere og strømline vores udvalg af produkter. Mange af de ting er ikke synlige for omverdenen endnu, men jeg er personligt meget tilfreds med, hvordan tingene udvikler sig,” skriver Larry Page.

Rygter siger også, at ledelsen i højere grad opfordrer de ansatte til at arbejde videre og innovere på eksisterende produkter og ikke mindst Google+. 

En af de seneste ting fra Google Labs er Swiffy. Et simpelt redskab til at konvertere Flash-filer om til HTML5-indhold. Du kan se alle eksperimenterne på Google Labs.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S