Google lukker endnu en tjeneste

Google Labs udfases - "Vi skal bruge vores kræfter mere fornuftigt".

Google bekræfter, at Google Labs lukker ned.

Google Labs har været et udstillingsvindue til alle de små og skæve eksperimenter, som Google-ansatte har lavet, og som i nogle tilfælde ender med at blive til "rigtige" produkter.

Google har som arbejdsplads fået ry for at være lidt af en legeplads. De fleste ansatte har den såkaldte 20 procent-tid, hvor det står dem frit for at eksperimentere og arbejde på andre ting, end de plejer at gøre.
Google Labs var et synligt bevis på de mange eksperimenter i firmaet, men Google afviser, at lukningen af Google Labs betyder, at det er slut med at give de ansatte plads til at lege. 

"Google Labs har altid været adskilt fra vores 20 procents-tid...vi vil fortsætte med at afsætte arbejdstid til nye og eksperimentale projekter," siger en Google-talsmand til Mashable.com.

Nogle af de Google-produkter, der oprindeligt kom til live i Google Labs er Google Goggles, Google Reader, iGoogle og Google Groups.

 

Vi skal bruge kræfterne på andre ting

Den varslede lukning af Google Labs kommer efter andre lukninger tidligere på sommeren. Lukninger der er tegn på en øget fokusering hos Google efter Larry Page indtog chefstolen.

På Googles blog kan man læse, at den aktuelle lukning sker af samme årsag.

“I dette kvartal har det været et vigtigt område for mig at blive mere fokuseret. I sidste måned offentliggjorde vi, at vi lukker Google Health og Google PowerMeter. Vi har også lavet omfattende internt arbejde i forhold til at simplificere og strømline vores udvalg af produkter. Mange af de ting er ikke synlige for omverdenen endnu, men jeg er personligt meget tilfreds med, hvordan tingene udvikler sig,” skriver Larry Page.

Rygter siger også, at ledelsen i højere grad opfordrer de ansatte til at arbejde videre og innovere på eksisterende produkter og ikke mindst Google+. 

En af de seneste ting fra Google Labs er Swiffy. Et simpelt redskab til at konvertere Flash-filer om til HTML5-indhold. Du kan se alle eksperimenterne på Google Labs.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job