Google smider syv tjenester i graven

Så er det igen blevet tid til "forårsrengøring" hos Google.

Artikel top billede

På et år har Google lukket ikke mindre end 60 tjenester og produkter. Syv fik dødsstødet i fredags.

Der er tale om tjenester, som Google ikke længere vil bruge kræfter på, eller hvis funktionalitet lever videre i andre produkter.

En af de tjenester, der lukker ned i denne omgang, er AdSense for Feeds, der ellers gav medier og blogs mulighed for at tjene lidt penge på deres rss-feeds ved at lægge reklamer mellem indhold i feeds.

Den lukning har fået flere til at spekulere på, om Google er i færd med at lukke ned for tjenesten FeedBurner, som mange anvender til at distribuere og analysere rss-feeds. Tjenesten har ikke fået meget opmærksomhed, siden den blev købt af Google.

En anden funktionalitet, der forsvinder, er Classic Plus, som gjorde det muligt at uploade sine egne billeder som baggrundsbillede til Google.com. Hvis du allerede har uploadet billeder, kan de fortsat bruges. Man kan i cirka to uger endnu uploade billeder - så dør tjenesten.

Google smelter også web-pladsen for Picasa og Google Drive sammen, så man samlet set har fem GB til begge tjenester som gratis bruger.

Googles tilbagevendende argument for at lukke tjenester er, at firmaet vil bruge sine kræfter på de tjenester med størst potentiale.

Fortsætter i andre produkter

Google lukker også "Spreadsheet Gadgets", der var et galleri af gadgets til regnearks-tjenesten, men Google lover, at de mest populære vil dukke op som visualiserings-valgmuligheder i Google Spreadsheets.

Analyseredskabet "Insights for Search" (Google Søgeindsigt) er allerede lukket ned og smeltet sammen med Google Trends. Redskabet anvendes til at få et overblik over populære søgninger på tværs af lande, regioner og tid. Google Søgeindsigt kunne ellers bruges til at analysere og sammenlige trafik til forskellige hjemmesider.

Google har også sløjfet en Android-app med navnet "Places Directory", som kunne bruges til at finde interessante steder i nærheden. Den funktion kan Google Maps nu sagtens selv tilbyde, mener Google.
   
Læs om alle lukningerne her.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S