Vigilante-stiftere: USA trækker firmaet ned

Lars Neupart og Ulf Munkedal kalder det en fejl, at Vigilante satsede på en ekspansiv strategi i USA. De erkender deres medansvar, men kritiserer samtidig ventureselskaberne i bestyrelsen for at droppe konsulentforretningen på det amerikanske marked.

Det er smertefuldt at sidde placeret på sidelinien og følge sit barns deroute. Især når det kommer som en fuldstændig overraskelse. Det er reaktionerne fra de to stiftere af Vigilante, Lars Neupart og Ulf Munkedal på medarbejdernes indgivelse af konkursbegæring mod sikkerhedsselskabet. Ulf Munkedal udtrykker det således:

- Man kan ikke lade være med at tænke på, om barnet flyttede hjemmefra for tidligt.

De to forlod den daglige ledelse af selskabet sidste år for at starte nye virksomheder ? og begge er nu ude af bestyrelsen samtidig med, at deres aktiepost er minimeret kraftigt - ifølge Ulf Munkedal efter pres fra øvrige investorerer.

Begge vurderer, at det er den amerikanske del af forretningen, der er skyld i de aktuelle likviditetsproblemer. Allerede da de sad i den daglige ledelse, understøttede den danske del af Vigilante aktiviteterne i USA ved at dække underskuddene ind.

De har også været betydelige. Ifølge en opgørelse for nylig i dagbladet Børsen havde Vigilante i 2001 et gigantunderskud på 166 millioner kroner ud af en omsætning på blot 24 millioner kroner.

Opgørelsen blev bragt i forbindelse med en artikel om ventureselskabet 2M Invest, der ejer knap 15 procent af aktiekapitalen i sikkerhedsfirmaet.

USA var en fejl

Lars Neupart erkender blankt, at det var en fejl at satse på USA.

- Jo, i bagklogskabens nådige lys skulle vi ikke have kørt en så ekspansiv strategi på det amerikanske marked. Og det tager jeg min del af ansvaret for. Jeg var med til at beslutte den strategi, siger han, og hans gamle kompagnon, Ulf Munkedal er enig.

- I 1999 havde Lars og jeg opbygget en sund forretning med 25 ansatte, og så kunne det jo ikke gå hurtigt nok med at komme til USA. Siden brast dotcom-boblen, og senere fik vi 11. september, så det svarer til at hoppe over åen i den tro, at der venter en solid bred derovre ? og så er det en sump, siger han.

Begge mener dog også, at investorerne har deres del af ansvaret for den fejlslagne satsning i USA. Forretningen er fokuseret alene på salget af firmaets softwareprodukter, mens der ikke er nogen konsulentdel i det amerikanske.

- Det var et stærkt ønske ? skråstreg - krav fra investorerne, at vi skulle fokusere på software, siger Ulf Munkedal.

Men det var netop eksistensen af en konsulentdel ved siden af softwaredelen, som ifølge Lars Neupart gjorde Vigilante ? der oprindeligt hed Neupart & Munkedal ? til en succes i Danmark og Skandinavien.

- Det betyder utroligt meget for Vigilante at have dygtige konsulenter ude hos virksomhederne til at rådgive om sikkerhedsspørgsmål. Konsulenterne er de bedste sælgere af den troværdighed, som selskabet lever af. Men det var ikke holdningen hos flertallet i bestyrelsen, og det vil sige ventureselskaberne, siger han.

Klar til at skyde penge ind

De to tidligere kompagnoner må blot se til fra sidelinien, mens deres værk er ude i en livstruende krise. Lars Neupart erklærer sig dog villig til at skyde penge i dele af Vigilante, såfremt det bliver en mulighed. Ifølge hans informationer er de nordeuropæiske og skandinaviske dele af selskabet sunde nok.

- Hvis medarbejdere og ledelse i Europa skulle blive enige om en konstruktion, der tillod, at man satsede på de sunde dele ? ja, så vil jeg personligt eller mit e-learningsfirma Neupart A/S da muligvis være interesserede i at hjælpe, siger han, men understreger, at det kræver én ting:

- Det skal være uden den amerikanske del.

Ulf Munkedal oplyser, at afhængig af hvad der sker, er hans melding den samme. Hans og Lars Neuparts navne i sammenhæng med en videreførelse af de sunde dele ville nok være en fordel for selskabet.

I hvert fald tror begge på en fremtid for Vigilante i Danmark.

- Vi kan jo se, at behovet og markedet er der, siger Lars Neupart.

Direktøren for Nord Europa, Viggo Janum har sammen med den øvrige ledelse af Vigilante i Danmark indkaldt til et pressemøde om konkursbegæringen fra medarbejderne og status til selskabet.


Vil du vide mere om Vigilante?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S