WAP får endnu en chance

Markedsmæssigt er den interaktive mobilprotokol død, men teknologien overlever i version 2.0. Da WAP imidlertid er blevet synonymt med fiasko, vil teknologien blive markedsført under andre navne ? for eksempel I-mode.

WAP er ikke bare dødt, det er stendødt ? som marketingsredskab.

WAP-teknologien (Wireless Application Protocol) blev lanceret som det mobile internet, men det, som brugerne fik, var langsomt, ustabilt og fremtrådte primitivt. Imidlertid lever teknologien videre: Der er kommet en WAP 2.0-standard, der er ved at være klar i de nye telefoner, men det kommer til at være en velbevaret hemmelighed: WAP er nemlig blevet synonymt med fiasko.

Derfor vil teknologien blive markedsført under andre navne ? for eksempel I-mode, efter WAP?s japanske søsterteknologi, der nærmest er blevet synonymt med succes.

? I-mode er ikke en teknologi. Det er en forretningsmodel, hvor teleselskaberne deler indtægterne fra de mobile tjenester med de firmaer, der udvikler og driver disse tjenester. Man kan gøre det samme over SMS, GPRS eller WAP. Teknologisk er den nye WAP 2.0 overlegen i forhold til det sprog, det japanske I-mode bliver afviklet i, cHTML (compact HTML), specielt når WAP bliver afviklet over GPRS, siger researchdirektør Nigel Deighton fra analysebureauet Gartner.

? Men de mennesker, der investerer i teleselskaberne, har hørt, at I-mode er en succes, og derfor kommer vi sandsynligvis til at se tjenester i Europa, der bliver lanceret som I-mode, men som afvikles over WAP, fortsætter han.

Analytikeren er dog generelt skeptisk overfor I-mode i Europa.

? Jeg tror ikke, at forbrugerne ønsker mere forvirring om konkurrerende standarder på det mobile område, siger han.

Farver og tabeller

WAP 2.0 er udviklet til at udnytte de bedre båndbredder, der er ved at blive stillet til rådighed på mobilnettene, blandt andet med pakkekoblet data efter GPRS-teknologien.

Det betyder flere farver, tabeller og muligheder for at lave bedre brugerflader og navigationsredskaber. Desuden er den nye version af standarden forberedt for overførsel via de kommende udvidede SMS?er: EMS og MMS (Enhanced SMS og Multimedie SMS) og for mobil downloadning af større filer.

SonyEricssons T68i er en af de første mobiltelefoner på markedet med WAP 2.0, men teknologien ventes at blive støttet bredt af producenter af mobiltelefoner og trådløse enheder.

Den førende mobilproducent Nokia er i gang med at indføre den nye mobilprotokol i telefonerne, men der er et par teknologier, der står højere oppe på ønskesedlen.

? Vi forventer, at det i første række vil være de udvidede beskeder, MMS og overgangen til Java-baserede telefoner, der vil drive mobilmarkedet i den kommende tid. Når WAP 2.0 kommer, vil det efter min opfattelse blive i sammenhæng med indførelsen af telefoner, der kan læse XHTML, som udvikles til at kombinere HTML og WML. Vi regner med, at der kommer telefoner, der kan håndtere begge teknologier, og dermed give en rigere oplevelse, mere lig internettet på mobilen, siger produktmanager Thomas Chatzopoulos fra Nokia.


Vil du vide mere om WAP?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S