IT-chefer snydes for direktionspladser

Kun fem procent af IT-cheferne i de største danske virksomheder indgår i den øverste ledelse, direktionen. I Sverige er tallet hele 30 procent, men det kan forklares med, at der er flere store virksomheder i Sverige end i Danmark, mener foreningen Dansk IT.

Stort set ingen danske IT-chefer sidder med omkring magtens runde mødebord, når direktionerne i landets virksomheder udstikker strategier og mål for fremtiden.

Rent faktisk er det kun fem procent af IT-cheferne, der selv indgår i direktionen, viser en undersøgelse foretaget blandt de 500 største virksomheder af konsulentfirmaet PLS Rambøll.

Antallet er endda faldet i forhold til en tilsvarende undersøgelse i 2000, hvor ni procent af IT-cheferne sad med ved direktionsbordet.

Endnu større bliver kontrasten, hvis man kigger over på den anden side af Øresund, hvor målinger viser, at stort set hver tredje - 30 procent - af de svenske IT-chefer er med i direktionerne.

Mest fokus i store virksomheder

Det er dog ikke nødvendigvis fair at sammenligne mellem Danmark og Sverige, mener formanden for Dansk IT (tidligere Dansk Dataforening), Per Buchwaldt:

- IT-problemstillingerne er klart nok vigtigere for store virksomheder end for mindre, og eftersom der er store forskelle i erhvervsstrukturen mellem Danmark og Sverige, hvor svenskerne har de største virksomheder, så er der ikke noget usædvanligt i de tal, mener Per Buchwaldt.

- Det væsentligste er, at IT kommer på direktionens dagsorden. Man kan ikke slutte, at direktionen ikke diskuterer IT-spørgsmål, hvis ikke der sidder en IT-chef med i direktionen, fortsætter han.

Grotesk i forhold til IT-investeringer

Hos Symantec, der blandt andet rådgiver virksomheder om IT-sikkerhed, undrer man sig til gengæld over tallene.

Symantecs nordiske direktør, Petter Lautin, finder undersøgelsens resultater groteske i forhold til de IT-investeringer, der ellers finder sted i Danmark:

- IT-sikkerhed handler om at beskytte de milliardstore IT-investeringer, og derfor burde den daglige IT-drift og sikkerhed være repræsenteret i koncerndirektionerne, siger Petter Lautin.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job