Forbud mod pirat-pop-ups

En domstol i USA har nedlagt forbud mod, at softwarefirmaet Gator bruger sit produkt til at vise pop-up-reklamer på en række amerikanske avisers wewbsteder. Gators software gør det nemlig, uden at aviserne selv får del i indtægterne.

En amerikansk domstol har beordret reklamesoftwarefirmaet Gator til midlertidigt at stoppe med at vise pop-up-reklamer på en række amerikanske avisers websteder. Det er blandt andet aviserne New York Times og Washington Post, skriver den amerikanske nyhedstjeneste ZDNet.

Når webstederne slæber Gator i retten, skyldes det, at det ikke er webstederne selv, der beder om pop-up-reklamerne. I stedet ligger Gators software i baggrunden på internetbrugernes pc'er og holder øje med, hvilke sider der besøges. Hvis et websted udløser de rigtige nøgleord for én af Gators kunder, åbner programmet pop-up-vinduer med reklamer.

Internetbrugere stifter bekendtskab med Gators software i forbindelse med en række freeware og shareware-programmer, hvor det er en betingelse, at man installerer Gators software, før man må bruge selve programmet.

Gators software styrer reklamevisning og kan give målrettede pop-up-reklamer. Det har tidligere givet anledning til retslige skænderier mellem Gator og en række websteder. Specielt i de tilfælde, hvor Gator har åbnet vinduer med reklamer for konkurrentens produkter.

Da retten fredag nedlagde midlertidigt forbud mod Gators aktiviteter på de amerikanske avisers websteder, var det på baggrund af, at aviserne overbeviste retten om, at Gator krænkede deres ophavsret, fordi selskabet tjener penge på det indhold, aviserne producerer, uden at aviserne selv får del i indtægterne fra pop-up-reklamerne.

Gator selv forsvarer sig med, at det må være op til brugerne selv, om de vil se relevante reklamer i separate vinduer, mens de surfer på nettet.

Relevant link:
Gator.com

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse