Flextronics i Danmark: Minus på 107 mio.

Optimismen er i behold i Pandrup-virksomheden Flextronics, selvom bundlinjen for sidste år viser et underskud på hele 107 millioner kroner. Fabrikken investerer sine penge i øget kapacitet til produktion af Siemens-mobiltelefoner.

Flextronics International Denmark A/S Årsregnskab
1.4.-31.3.
Millioner kroner01/0200/01
Omsætning3.402,33.005,7
Resultat af primær drift (EBIT)-27,2119,1
Resultat før skat -113,220,7
Resultat-106,914,5
Egenkapital265,5170,8
Antal ansatte9691.203
Pandrup-virksomheden Flextronics tabte over en kvart million kroner hver eneste dag i regnskabsåret 2001-2002.

Med et minus på bundlinjen på 107 millioner kroner skulle man forvente en mere nedtrykt stemning hos mobiltelefon-fabrikken, der indgår i den store internationale Flextronics-koncern med 70.000 ansatte og hovedkontor i Singapore.

- Men det kommer ikke så meget bag på os, og vi har i god tid informeret vores medarbejdere om, hvad der var i vente, fortæller teknisk direktør Anders Thomsen til Computerworld Online.

Han vil da også hellere tale om den store fremgang i beskæftigelsen.

Alene siden regnskabsårets slutning den 31. marts er der kommet flere end 300 medarbejdere til, og det store underskud skyldes investeringer i ekstra kapacitet, som der bare ikke har været brug for endnu.

Siemens fortsat hovedkunde

- Vores hovedkunde er Siemens, og dem udvidede vi forretningsforholdet til sidste år. Det lider vi så under på produktionssiden, fordi de ikke sælger så mange mobiltelefoner, som de håbede på, siger Anders Thomsen.

Da vækstkurven på salg af mobiltelefoner endnu var stejlt opadgående, placerede den tyske Siemens-koncern en ordre på 33 millioner mobiltelefoner hos fabrikken i Pandrup.

Den ordre arbejder Flextronics fortsat på, men tempoet er sat ned.

- Det grundlæggende i kontrakten gælder stadig, men den er forlænget med et år, siger Anders Thomsen og understreger, at det bestilte antal telefoner er det samme.

Udover Siemens producerer Flextronics også mærkevarer for en stribe andre leverandører, som dog fylder meget lidt i forhold til den tyske elektronikgigant.

Blandt andet producerer Flextronics DVD-afspillere og settop-bokse til Kiss Technology og headsets til GN Netcom, som videresælger dem til Motorola. Dertil kommer små opgaver for nordjyske udviklingsvirksomheder og nogle små kontrakter i Asien.

Forventningerne til det indeværende regnskabsår er heldigvis noget lysere, og ledelsen er blevet enige om at sige, at resultatet for 2002-2003 skal blive "markant bedre" end sidste år. Overskud er der ikke udsigt til, før der for alvor bliver sat skub i mobiltelefonmarkedet igen.


Vil du vide mere om Flextronics?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S